Čekají nás opět svěží a ovocitá vína, slibují vinaři. Při hodnocení kvality a požadovaných vlastností vín ucházejících se o možnost v letošním roce používat značku Svatomartinské uspělo 326 vín od 76 vinařů a vinařských firem. Od 11. listopadu si tak budeme moct vychutnávat opět přes 2 miliony lahví těchto prvních letošních vín.

Pokud by však vinaři využili právo prodávat všechna vína, která úspěšně prošla hodnocením, pod známkou Svatomartinské, dostalo by se na trh rekordních cca 2,78 mil. lahví. Nejvíce zastoupena budou tradičně bílá vína (149), následována růžovými a klarety (101) a červenými víny (76). Pod značkou Svatomartinské lze vyrábět pouze vína povolených odrůd a jejich cuvée.

U bílých vín se jedná o Müller Thurgau (80), Muškát moravský (48) a Veltlínské červené rané (21), u růžových o Zweigeltrebe (54), Svatovavřinecké (40) a Modrý Portugal (6) a u červených o Modrý Portugal (53) a Svatovavřinecké (23). Jediné letošní cuvée je růžový klaret.

„Svatomartinská vína se za dobu své obnovené tradice stala doslova fenoménem a nejen pro zapálené fanoušky moravských a českých vín se 11. listopad stal vyloženě svátkem. Od několika tisíc lahví první rok, kdy se značkou Svatomartinské Vinařský fond přišel na trh, jsme se dopracovali až k více než dvěma milionům, od pár akcí zejména ve vinařských centrech jižní Moravy se po celé republice konají akcí desítky, od desítek šarží Svatomartinských vín, až po aktuální stovky. Ale největší úspěch Svatomartinských vín je, že se stala symbolem a prostředkem setkávání lidí a sdílení radosti ze života, a to je přesně to, co od moravských a českých vín chceme,“ sdělil ředitel Vinařského fondu Zbyněk Vičar.

Vinařský fond známku Svatomartinské vlastní a každoročně ji propůjčuje

Pro letošní rok přistoupil Vinařský fond k úpravě podmínek, a prostřednictvím e-shopů si tak lze Svatomartinská vína objednávat už od čtvrtka 9. 11., ovšem s upozorněním, že Svatomartinské víno je určeno ke konzumaci až od soboty 11. 11. Prodej prostřednictvím maloobchodu a gastronomických podniků je ale beze změny povolen až od jedenáctého.

„Letos z celkového počtu 349 přihlášených vín neuspělo pouze 23, což letošní ročník řadí mezi historicky nejúspěšnější a naznačuje, že nás letos čekají výborná vína. Přesto, nebo právě proto bude ale probíhat kontrola, aby měli všichni jistotu, že si opravdu zakoupili vína, která prošla hodnocením,“ dodal Petr Gondáš z Národního vinařského centra.

U příležitosti Svatomartinských vín se také koná nespočet koštů a oslav

Těm tradičně dominuje a také je odstartuje Svatomartinský košt v Brně, který je plánovaný na 11. listopad v 11:00 na náměstí Svobody. „Chybět nebude ani svatý Martin na bílém koni, kterého letos ztvární známý herec Michal Isteník,“ dodal Vičar.