Podnikatel Jan Molitor kriminalistům do protokolu vypověděl, jak získával zakázky od správy nemovitostí Brna-středu. Jeho výpověď, v níž popsal korupční praktiky, četla za souhlasu stran předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová.

Zakázky dostával přes Filipa Roberta ze správy nemovitostí a přes obžalované Pavla Ovčarčina a Petra Kosmáka. „Ovčarčin mi nabízel zakázky za provizi 15 procent z ceny díla. Pak jsem se sešel s Petrem Kosmákem ze správy nemovitostí, který potvrdil, za jakých podmínek pro ně budu zakázky dělat. Někdy jsem peníze dával v obálce se jménem Pavla Ovčarčina do servisu, kde pracoval Robertův otec, někdy jsem je Ovčarčinovi posílal z účtu, když jsem byl zrovna v zahraničí,“ uvedl do protokolu svědek.

A úplatky dával i Kosmákovi a Robertovi. „Scházeli jsme se různě v kavárnách či na benzínkách. Úplatky jsem takto předával až do roku 2017,“ dodal Molitor, který také údajně několikrát při výběrových řízeních na stavební zakázky na Brně-středu dělal takzvané křoví, kdy nabídl vyšší cenu a řízení pak vyhrála jiná firma.

Na výpověď reagoval přítomný Pavel Ovčarčin, který prý svědka viděl jen asi dvakrát v životě. „Od pana svědka jsem nikdy žádné úplatky nedostal a peníze jsem od něj nedostal ani přes další osoby,“ popřel tvrzení svědka Ovčarčin.

Soudkyně přečetla také výpověď sommeliéra Viktora Volného, který s obžalovaným bývalým místostarostou Brna-středu za hnutí ANO Jiřím Švachulou založil luxusní vinotéku Garage Wine, kam prý desítky lidí nosily Švachulovi balíčky a zásilky. Co v nich bylo, to však svědek neví.

Do vinotéky podle něj také asi dvakrát přišli ve Švachulově doprovodu i tehdejší šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj a předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. „Švachula k podobným schůzkám využíval zadní místnost baru, aby tam měl klid na jednání,“ doplnil svědek.