„Jééé, táto, svezeme se lodí!“ poskakoval radostně v přístavišti asi šestiletý klučina, když se blížila loď Morava, která půl hodiny před polednem svezla při dvacetiminutové jízdě na jezeře první davy lidí. Ti za plavbu nezaplatili ani korunu, ale jízdenku zdarma si vzít museli, aby měl personál u nástupního mola i na palubě přehled, jestli se už kapacita lodi naplnila.

Kromě svezení na lodi si mohli návštěvníci oslav prohlédnout výstavu lodní techniky, panely s historickými milníky lodní dopravy, elektromobil dobíjený teplárenskou energií, moderní ekologický autobus a trolejbus i sanitku jihomoravské záchranné služby. A kdo chtěl, mohl si odpoledne zahrát v hangáru simultánku s českým šachovým mistrem Davidem Navarou.

A komu nestačila dvacetiminutová jízda zdarma po jezeře a chtěl jet třeba do Rokle nebo k hradu Veveří, musel si koupit jízdenku. „Nedá se nic dělat, lidé si musí kupovat jízdenky. To, co v současnosti dopravní podnik v Brně prožívá, totiž není úplně jednoduchá situace. Máme ztrátu asi 130 milionů korun za uplynulé covidové období oproti roku 2019,“ uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Podle něj budou letos lodě brázdit hladinu „brněnského moře“ až do 10. října. „A přeji si, abychom příští rok na jaře zahájili plavební sezónu už normálně v naplánovaném termínu v polovině dubna,“ dodal Havránek.

Oslavy tři čtvrtě století lodní dopravy letos spojil dopravní podnik ve spolupráci s Teplárnami Brno s Dnem čisté mobility. Všech sedm lodí dopravního podniku totiž už od roku 1946 jezdí na elektrický pohon a jsou tak symbolem ekologické dopravy v Brně.

„Vyrobíme tolik elektrické energie, kolik jí spotřebuje osm Dopravních podniků města Brna. A jsem rád, že právě brněnské teplárny dodávají dopravnímu podniku elektřinu, na kterou jezdí,“ uvedl generální ředitel tepláren Petr Fajmon.

Teplárny loni dostaly úkol vybudovat v Brně síť dobíjecích stanic pro elektromobily. „V centru města ji už máme například ve Vaňkovce a teď jsme postavili další stanici tady v Bystrci na Kamechách,“ dodal Fajmon s tím, že do konce října by v Brně mohlo být už sedmnáct teplárenských dobíjecích stanic.