Starosta Brna-severu Martin Maleček (Hnutí SOL) si pochvaluje, že spolupráce s ornitologem Liborem Opluštilem z Břeclavi úspěšně pokračuje. „Poté, co rozmístil budky pro ptáky kolem parku na náměstí SNP v Černých Polích, byl zájem i z jiných lokalit. Narychlo se tedy objednávalo dalších dvacet budek. Pro deset z nich vytipoval lokalitu pod Haškovou ulicí a dalších deset už visí v parku Marie Restituty v Husovicích,“ vypočítal starosta ve svém příspěvku na sociální síti.

Maleček upřesnil, že na Lesné byly na vhodné stromy umístěny očíslované budky pro sýkorky a špačky. „Konkrétně to je pět velkých sýkorníků, tři malé sýkorníky a dva špačníky,“ vypočítal starosta s tím, že ornitolog se bude o budky průběžně starat a čistit je.

Na Lesné jde podle něj o doplnění stávajících budek, které jsou v Čertově rokli a kolem ní už delší dobu. „Kromě Brna-severu spolupracuji už několik let i s Židenicemi, Černovicemi či Bohunicemi. A právě zkušenosti ze Židenic ukazují, že nové budky nejrychleji osídlují sýkorky koňadry a modřinky. Hnízdí v nich však čím dál víc i brhlíci nebo špačci,“ upřesnil zpravodajskému portálu BRŇAN ornitolog Libor Opluštil.

Radost má i z toho, že jím instalované budky poskytují útočiště a prostor k hnízdění i krutihlavům, kteří jsou kriticky ohroženým ptačím druhem. „Budky jsou pro ptáky patřičně uzpůsobeny podle jejich velikosti a vletového otvoru,“ doplnil Opluštil.

Z pohybu ptáků u budek dokáží podle něj ornitologové vysledovat, že je jejich obsazenost v posledních letech velmi vysoká. „Je to však silně závislé na tom, jak je daná lokalita pro ptáky úživná. A také záleží na tom, jestli jsou tam jenom keře nebo jsou nad keřovými porosty i vzrostlé stromy, které zase v jiných lokalitách rostou bez okolních keřů,“ vysvětlil ornitolog.

Podle něj je také pro obsazení budek ptáky limitující dostupnost potravy, hlavně teď na jaře, kdy rodiče krmí mláďata hlavně hmyzem. „Pokud totiž hmyz v lokalitě chybí, pak se to projeví i na počtu ptáků,“ dodal Libor Opluštil, který se podle starosty Malečka stará se v celém Brně zhruba o stovku budek.