TOP 09 bude v Brně kandidovat samostatně, lídr je Válek

Lídrem TOP 09 v komunálních volbách v Brně bude osmapadesátiletý lékař a poslanec Vlastimil Válek. Dvojkou je Anna Putnová, vysokoškolská pedagožka a bývalá poslankyně.

  • Foto

    wikipedie

TOP 09 postaví samostatnou kandidátku, jednání s lidovci či Starosty o společné kandidátní listině nakonec nevedla k dohodě. "Musím říct, že TOP 09 se velmi snažila," řekl dnes novinářům předseda strany Jiří Pospíšil.

Před čtyřmi lety dostala TOP 09 v Brně 6,57 procenta, získala čtyři mandáty a v průběhu volebního období vstoupila do koalice s ANO, KDU-ČSL, Zelenými, Žít Brno a Piráty. V minulých volbách vedl stranu projektový manažer Jaroslav Kacer, nynější náměstek primátora.

O Kacerovi se hovořilo také jako o lídrovi pro nadcházející volby, ale nakonec se TOP 09 rozhodla pro změnu. Některá média informovala o možné souvislosti s tím, že Kacer pomáhal s nouzovým ubytováním rodin s dětmi ze zrušené ubytovny v Šámalově ulici v areálu léčebny na Červeném kopci. TOP 09 souvislost popřela. "Souvisí to s tím, že jsme se rozhodli věnovat trochu jiným tématům kampaně, chceme akcentovat zdravotnictví a školství," uvedl místopředseda brněnské organizace Petr Kunc. "Podobné změny patří k demokratickým stranám," řekl Pospíšil.

Kacer je stále předsedou brněnské organizace, dnešního představení čela kandidátní listiny se nezúčastnil. Na kandidátce vůbec není. Jako náměstek se věnoval například tématům "chytrého města".

Trojkou brněnské kandidátky je Zdeňka Dubová, ředitelka neziskové organizace, za ní následují ředitel Nemocnice Milosrdných bratří Josef Drbal, překladatel Ladislav Kotík a místostarosta Židenic Kunc.

Lídrem ANO bude v Brně primátor Petr Vokřál, KDU-ČSL povede do jeho náměstek Petr Hladík, Zelené místostarostka Brna-středu Jasna Flamiková, Žít Brno předsedkyně hnutí Barbora Antonová a Piráty radní Tomáš Koláčný. Opoziční ČSSD povede Oliver Pospíšil, KSČM Martin Říha, jedničkou ODS je Markéta Vaňková.