Brněnská tramvajová linka 4, která řadu měsíců končí kvůli stavbě velkého městského okruhu v Husovicích, bude od soboty 27. dubna znovu jezdit až na konečnou do Obřan. Dopravní podnik města Brna (DPMB) díky tomu také ukončí provoz výlukové autobusové linky x45 a změní se i jízdní řády linek 58, 72 a N94, oznámila v tiskové zprávě mluvčí podniku Hana Tomaštíková. MHD v Brně čekají i některé další menší změny.

Provoz do Obřan znemožňovala stavba estakády přes Tomkovo náměstí. Nyní budou tramvajové zastávky pod estakádou a nově budou bezbariérové. V provozu však budou až od začátku června. Stejně jako linka 4 bude jezdit znovu po dokončení opravy tratě až na konečnou na Stránské skále linka 10. Skončí tak provoz autobusové linky x10, která zajišťovala náhradní dopravu k průmyslovým areálům firem Zetor a Heunisch.

Od soboty také zanikne autobusová linka 43, která bude spojena s trolejbusovou linkou 30

Budou na ní jezdit parciální trolejbusy, které pojedou do Sadové a Soběšic na baterii. „Výhodou je nejen bezemisní a tišší provoz, ale i přímé spojení do centra Králova Pole, Komína či Bystrce ze Soběšic,“ uvedla Tomaštíková.

Zanikne i autobusová linka 71, jejíž městské spoje nahradí četnější spoje linky 41, a regionální spoje, které zajížděly až do Kuřimi, zajistí linka 304 od řečkovického nádraží. Od soboty také bude možné o víkendech na lince 57 přepravovat kolo a začne jezdit víkendová linka 80 na Špilberk. O víkendech budou také jezdit na pravidelných spojích linek 10 a 25 retrovozy. Na tramvajové lince mohou lidé potkat vozy T2, T3 či K2, na trolejbusové pak vozy 15Tr či 22Tr.

Od pondělí 29. dubna bude omezena do 12. května doprava v Komárově kvůli opravě povrchu Hněvkovského ulice

„Dojde proto k výrazným změnám tras autobusových linek 47, 49, 50, E50, N94 a pro všechny ostatní tudy vedené autobusové linky budou dočasně zrušeny zastávky Sazenice, Komárov a Mariánské náměstí. Pro obsluhu úseku Horní Heršpice – Modřice bude zavedena výluková linka x49, pro místní obsluhu Kšírovy ulice bude zavedena minibusová linka X. Přestup mezi tramvajovou linkou 12 na autobusy bude možný v zastávce Konopná, některé přestupní vazby mezi linkami MHD budou dočasně přesunuty do zastávky Autobusové nádraží,“ popsala změny Tomaštíková.