Na pivním festivalu Líšeňského pivovaru v Brně dokázal rodák z Bystrého u Poličky spolykat 30 plátků pravých olomouckých tvarůžků s cibulí. „Princip soutěže byl jednoduchý: kdo sní syrečky nejrychleji, vyhrává. Povedlo se mi to do pěti minut,“ svěřil se zpravodajskému portálu BRŇAN maxijedlík, který je držitelem mnoha rekordů.

Ten počítal s tím, že „voňavá“ lahůdka z Loštic bude patřičně uleželá, protože měkké tvarůžky lépe klouzají do krku. „Stejně jako loni ale byly spíše tvarohovité, a ty jdou hůř do krku. Zapíjel jsem to výbornou pivní limonádou, která je cítit po pěnivém moku, ale jinak je lahodná,“ upřesnil Jarda Němec.

Soutěž, do které se zapojila řada protivníků, nakonec s přehledem vyhrál. Soupeři ho totiž možná trochu podcenili, protože jedlík do jihomoravské metropole dorazil z gastronomických slavností v Kunovicích, kde opanoval hned tři klání za sebou s poměrně velkými porcemi.

„Nejprve jsem snědl dvě kila žabích stehýnek, což představovalo osmdesát kousků, připravených v sýrové omáčce s koprem. Bylo to vynikající, i když je to pro mnohé lidi na první pohled nevzhledné jídlo. Žabí stehýnka chutnají podobně jako kuřecí maso a člověk musí dávat pozor na malé kosti. Povedlo se mi je spořádat za pět minut a osm sekund,“ popsal svůj výkon maxijedlík.

Jako dezert si dopřál více než půl kilogramu durianu, což je exotické páchnoucí ovoce, které se však nyní už nedá moc sehnat, protože v Ugandě už mají po sezóně.

A trojboj zakončil tím, že se pustil do plechovky jedné z nejsmradlavějších ryb na světě, skandinávského surströmmingu. Jde o zkvašeného kyselého švédského sledě, který zraje ve slaném nálevu v konzervě. Z té se po otevření line příšerný pach. „Smrdělo to fakt pekelně. I když jsme to jedli venku, tak si někteří návštěvníci festivalu mysleli, že tam vítr zavál smrad někde z pohnojeného pole,“ přiblížil Němec podmínky soutěže.

V ní se proti němu postavili dva vyzyvatelé, kteří společně jedli druhou konzervu. Tu ale nakonec podle jedlíka ani nedojedli a půlku obsahu nechali, zatímco Jarda se se svou plechovkou vypořádal v pohodě a surströmming ještě zapil nálevem. Není divu, drží totiž světový rekord, protože jako jediný člověk na planetě dokázal švédského sledě sníst za pouhých 77 vteřin.