Slavnostní zahájení čtrnáctého ročníku Týdne čtení dětem v ČR, který pořádá Celé Česko čte dětem, se letos odehraje 31. května v Divadle Bolka Polívky v Brně. Následně se uskuteční v městech a obcích po celé zemi. Bude se číst, vyprávět, tvořit, zpívat, hrát a sdílet radost ze společného čtení. Na slavnostní inauguraci by měli být herec Bolek Polívka a spisovatel Michal Viewegh. O hudební vystoupení se postará známý zpěvák Xindl X. Součástí programu bude také oblíbené scénické čtení LiStOVáNí. Programem provede diváky moderátor Honza Adámek. Organizátoři to sdělili v tiskové zprávě.

Při čtení se dá prožít další život

„Čtení knih je možností, jak prožívat spoustu dalších životů. Když vstoupím do příběhu, rázem se stávám někým jiným. Můžu být klukem, který chodí do první třídy, nebo třeba psem či kočkou. Dostanu se do pouště mezi surikaty, do vesmíru, a klidně i do jiného století. Proto tak ráda píšu knihy, a proto tak ráda čtu dětem na besedách,“ uvedla jedna z nejčtenějších českých spisovatelek pro děti a mládež Ivona Březinová.

Tradice čtení dětem začala před 18 lety

Týden čtení dětem je každoročním vrcholem celonárodní osvětové kampaně Celé Česko čte dětem, která byla založena před 18 lety. Do Týdne čtení dětem se mohou od května registrovat školy, školky, knihovny a další organizace.

Rodiče rezignovali na výchovu dětí, říká neurolog Stránský

Na problém výchovy poukázal i známý český neurolog a vysokoškolský pedagog Martin Jan Stránský. „Hlavním viníkem současného stavu není technologie nebo uživatel, ale ten, kdo ji umožňuje. Je čas klást otázku: Kde jsou v tom všem rodiče? Dnešní rodiče zcela rezignovali na svůj hlavní životní úkol vychovávat a věnovat se svým dětem,“ napsal Stránský v otevřeném dopisu dopise vládě, Ministerstvu školství a České pediatrické společnosti. „Když děti narazí na jakýkoliv problém, jsou zvyklé zmáčknout knoflíček, který se jmenuje DELETE, a problém vymažou. A pak jdou do světa a narazí na tvrdou realitu, a realita nemá knoflíček DELETE,“ dodal v jednom ze svých rozhlasových rozhovorů.

Je to nejznámější čtenářská kampaň v tuzemsku

Celé Česko čte dětem je nezisková organizace a celostátní osvětová kampaň, jejímž hlavním posláním je šířit myšlenku o zásadním vlivu předčítání dětem na jejich emoční vývoj. Mezi jejich nejznámější projekty patří kromě Týdnů čtení dětem také Babička a dědeček do školky, Čtení dětem v nemocnicích, Moje první kniha a další. Celé Česko čte dětem se na konci roku 2017 stalo Neziskovkou roku 2017 ve své kategorii. Podle nejnovějších průzkumů Národní knihovny, publikovaných na začátku letošního roku, je celé Česko čte dětem nejznámější čtenářskou kampaní v tuzemsku.