Turisté, kteří se letos ubytují na jižní Moravě alespoň na dvě noci, budou moct od 1. dubna poprvé využít produkt s názvem MojaKarta. Po dobu pobytu umožní navštívit se slevou různé turistické atrakce či památky, které se mohou lépe prezentovat. Podle ředitelky Centrály cestovního ruchu – jižní Morava Martiny Grůzové stále přibývají noví poskytovatelé ubytování, kteří se do projektu zapojují.

Karta je pouze digitální, registrovat si ji lze na webu. „Naším cílem je nasměrovat návštěvníka do turistických cílů a pak už je na provozovateli, aby s ním nějak pracoval,“ řekla Grůzová. Zájemce si může kartu registrovat v předstihu a ubytovatel mu ji při příjezdu aktivuje. Pokud jede například celá rodina, stačí jí jedna karta, na kterou získá čtyři zvýhodněné vstupenky. Možností je mít kartu v mobilu, nebo mít zapsaný číselný kód, který lze nahlásit u pokladny turistického cíle.

Aktuálně je v programu 60 poskytovatelů ubytování a jejich počet podle Grůzové každým dnem roste díky tomu, jak se informace dostává k dalším

„Hlídáme si jejich kvalitu, abychom nabízeli jen takové, o kterých jsme přesvědčeni,“ řekla Grůzová. Centrála cestovního ruchu s regionálními destinačními agenturami na druhou stranu oslovuje turistické cíle, zda se chtějí zapojit.

Turistické cíle, které mají nižší návštěvnost, se mohou díky projektu MojaKarta dostat více do povědomí. A naopak mohou být místa, kde se kumulují lidé třeba odpoledne, a provozovatelé tak mohou zvýhodněné vstupné nabízet jen dopoledne. Díky tomu se může zájem rovnoměrněji rozložit.

Jihomoravský kraj je po Praze nejnavštěvovanějším krajem v Česku podle údajů Českého statistického úřadu, který sleduje počet přenocování

Loni se v kraji ubytovalo 2,17 milionu hostů, průměrně v něm strávili dvě noci, což je nejméně ve srovnání s ostatními kraji v republice.