Ukradl archivní vína a oloupil expřítelkyni o mobil. U soudu za to schytal 56 měsíců za mřížemi

Na jaře v době nouzového stavu šel krást archivní vína a sekty. Také se zbraní v ruce vydíral a oloupil bývalou přítelkyni. Krajský soud v Brně za to teď  třicátníkovi napařil 56 měsíců ve věznici s ostrahou.

  • Foto

    archiv redakce (REJ)

Jednatřicetiletý obráběč kovů Vladislav Formánek v minulosti pracoval v zahraničí, kde vydělával velké peníze. Když se vrátil na rodnou jižní Moravu, prachy mu popletly hlavu a dostal se navíc do party mladíků, kteří „jeli“ v drogách. A pak už to s ním šlo z kopce. Letos v březnu, kdy už v Česku platil nouzový stav, vnikl do vinařství v Bzenci na Hodonínsku a přes ventilační šachtu se dostal až do archívu drahých vín. „Ukradl archivní vína za víc než 47 tisíc korun,“ píše se v rozsudku. 

Na květnovou zlodějskou výpravu do stejného vinařství se už vybavil autogenem, kterým vypálil masivní zámek a tentokrát si odnesl sekty a archivní  vína za několik tisíc korun.

„Chtěl také obnovit kontakt a vztah s bývalou přítelkyní. Vyzval ji, aby k němu nasedla do auta a vyhrožoval jí s nelegálně drženou pistolí v ruce. Pak jí násilím sebral mobil,“ uvedla jeho obhájkyně Alena Plintovičová. A protože nikdy neměl ani řidičský průkaz, soudy mu letos v září vystavily konečný účet
za loupež, krádež, vydírání, nedovolené ozbrojování a maření výkonu úředního rozhodnutí, který zněl: pět let za mřížemi. 

Krajský soud v Brně mu teď trest snížil na 56 měsíců, protože se podle novely trestního zákoníku snížila hranice značné škody. „Navíc jsme mu uložili trest propadnutí pouze jednoho auta, protože to druhé mu nepatřilo, takže není možné ho nechat zabavit. Snížení trestu o čtyři měsíce proto soudu přijde odpovídající,“ zdůvodnil pravomocný ortel předseda senátu Vlastimír Čech. 

Někdejší premiant třídy ve škole a pracant, kterého kvůli pandemii koronaviru k soudu eskorta nepřivezla, tak teď má dost času, aby se napravil. „On na sobě teď ve věznici hodně pracuje a je odhodlaný vrátit se k normálnímu životu bez drog,“ dodala obhájkyně. 

Zdroj: 
Brňan (REJ)