Ulicemi města pod Špilberkem se budou s Brňany prohánět nové autobusy značky SOLARIS. Prvních šest moderních, klimatizovaných a nízkopodlažních vozů již dorazilo do vozovny Medlánky, odkud k prvním jízdám vyrazí na přelomu června a července. Zbývajících sedm autobusů pak výrobce dodá ve druhé polovině července.

Dvacet autobusů Solaris Urbino 18 koupil brněnský dopravní podnik podle generálního ředitele Miloše Havránka už v loňském roce. „Jsme rádi, že se dodávka dalších třinácti letos podaří v letních měsících, kdy cestující ocení každý klimatizovaný vůz navíc,“ upřesnil zpravodajskému portálu BRŇAN Miloš Havránek.

Procento vozů s touto výbavou podle generálního ředitele DPMB každoročně roste. „Zatímco předloni jsme měli 136 klimatizovaných autobusů, po dodání celé zakázky jich budeme mít letos 199. Z celkového počtu 331 autobusů tvoří téměř dvě třetiny,“ vypočítal Havránek.

Mezi přednosti nových vozů patří vedle celovozové klimatizace i USB nabíječky, systém RIS2 a širokoúhlé LCD monitory. „Sedadla pro cestující jsou plastová, na sedací části opatřená potahovou látkou, která zamezí klouzání a zajistí cestujícím lepší tepelnou pohodu. Jedním z benefitů pro řidiče budou například vyhřívaná čelní skla, což zvýší komfort i bezpečnost jízdy,“ popsala vybavení autobusů mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Nové autobusy SOLARIS Urbino 18 v provozu nahradí dosluhující autobusy Karosa B931, kterých má brněnský městský dopravce osmnáct a do konce roku je plánuje postupně vyřazovat. „S novými autobusy se cestující setkají například na linkách 40, 42, 44, 50 a 84,“ dodal Miloš Havránek.

Za dodávku třinácti autobusů zaplatil dopravní podnik 94 miliónů korun. Díky tomu, že DPMB výrobci dodal vlastní sadu komponent Řídicího a informačního systému, ušetřil na každém voze 132 tisíc, celkově tedy 1,7 milionu korun. „Autobusy jsou na dieselový pohon a splňují aktuálně platnou emisní normu EURO VI,“ doplnila Hana Tomaštíková.