Posluchárnu z dob první republiky s autentickým vybavením i malé muzeum skrývá budova Ústavu soudního lékařství v Tvrdého ulici v Brně. Dnes se výjimečně otevřela návštěvníkům při festivalu Open House Brno. Zájem byl značný, všechny termíny jsou zaplněné. Muzeum uchovává historické zbraně a jiné předměty použité k násilným trestným činům či sebevraždám, ale také kosti nebo preparáty tkání ukazující střelná i jiná zranění a jejich důsledky.

Většina preparátů je stará desítky let

Muzeum není veřejnosti přístupné. Většina preparátů je mnoho desítek let stará. „Sbírky byly určeny převážně pro výukové účely, což platí dodnes. Každý student medicíny nebo práv, policisté, kteří projdou naším ústavem, všichni mají na závěr komentovanou prohlídku. Spoustu věcí, které slyšeli teoreticky, mohou tady vidět prakticky,“ řekl dnes návštěvníkům soudní lékař Jan Krajsa.

Exponáty rozdělili podle příčin smrti

Exponáty jsou rozdělené podle příčin smrti, jako jsou třeba tupá poranění, dušení, střelná poranění, otravy nebo úrazy elektrickým proudem. Kosti a preparáty tkání ve formaldehydu doplňují předměty doličné, tedy nože, palné zbraně, tupé nástroje, škrtidla a jedy. Některé zbraně jsou podomácku vyrobené, mnohé předměty doličné původně sloužily k jiným účelům, což je příklad těžkých kovových žehliček.

Výjimečný exponát? Těsnohlídkovo srdce se střelným poraněním

Muzeum uchovává asi 600 exponátů. Většina z nich souvisí s případy, kterými se experti z ústavu zabývali, případně pocházejí od policie, soudů a lékařských fakult. K výjimečným exponátům patří srdce se známkami střelného poranění. Patřilo spisovateli Rudolfu Těsnohlídkovi, který se postřelil v roce 1928 při pokusu o sebevraždu v redakci Lidových novin v Brně. Zemřel po převozu do nemocnice. Další zajímavostí je amputovaná ruka. Patřila ženě, která o ni přišla při neštěstí, a po letech se na ni údajně přišla do muzea podívat.

Ústav soudního lékařství slouží svým účelům od roku 1930

Třípodlažní budova má jednoduchý funkcionalistický portál. Uvnitř jsou učebny, laboratoře, pitevny nebo toxikologické pracoviště. Do dvora vystupuje klasická dobová posluchárna se strmou elevací a prosklenou střechou. Ústav je největší svého druhu v tuzemsku. Ročně tam patologové podle Krajsy provedou asi 2000 pitev.

Zpřístupní přes stovku budov

Festival Open House Brno se koná posedmé. Dnes a v neděli pořadatelé zpřístupní více než stovku budov. Do některých potřebují návštěvníci rezervaci, do jiných nikoliv. Kompletní nabídku najdou na webu www.openhousebrno.cz.