V participativním rozpočtu Blanska uspěl projekt nového parku v Salmově ulici, zvítězil v hlasování obyvatel. Prostor se vzrostlými stromy tak doplní altán, lavičky nebo herní prvky, aby se lokalita stala atraktivním místem zejména pro ty, kteří žijí v okolí. Blansko o tom informovalo na svém webu. V participativním rozpočtu, v němž lidé předkládají návrhy na dílčí vylepšení života ve městě, mohli lidé vybírat z 18 možných podnětů.

Hlasovalo 1752 lidí

Do letošního ročníku se zapojilo 1752 hlasujících, on-line hlasovalo 946 lidí, tištěné lístky využilo 806 hlasujících. Park v Salmově ulici podpořilo 358 obyvatel města, druhé místo obsadil návrh na venkovní úpravy areálu Veranda na Obůrce s 320 hlasy, na třetím místě skončilo osvětlení Ježkova nábřeží s 262 hlasy. Blansko má asi 20.000 obyvatel.

Prostor k odpočinku a potkávání sousedů

„Travnatá plocha se vzrostlými stromy na Salmově ulici mezi domy č. 16 až 18 je od prvopočátku svého vzniku využívána obyvateli z okolí pouze k venčení psů. Navrhla jsem, aby tato plocha byla využita jako park vhodný k procházkám a odpočinku například seniorů, lidí s dočasným nebo trvalým pohybovým hendikepem, nebo obecně k sousedskému setkávání,“ uvedla navrhovatelka projektu Lenka Součková.

Na projekt vyčlenili 700 tisíc korun

Vítězný návrh radnice uskuteční nejspíše příští rok, v rozpočtu, jehož návrh budou zastupitelé schvalovat na svém prosincovém jednání, je pro něj vyčleněno 700 tisíc korun. „Výsledek hlasování samozřejmě respektujeme a jsme připravení vítězný projekt v příštím roce zrealizovat. Je potěšující, že letošní ročník participativního rozpočtu vzbudil takový zájem veřejnosti. Nápady na vylepšení a doplnění veřejného prostoru vždy vítáme. Opět se pokusíme, podobně jako v předchozích ročnících, inspirovat také náměty, které nevyhrály, ale město by je mohlo zrealizovat mimo participativní rozpočet,“ uvedl starosta Jiří Crha (ODS).

Do hlasování postoupilo 18 projektů

Do hlasování v letošním ročníku participativního rozpočtu postoupilo 18 projektů, další tři přihlášené návrhy nepostoupily do fáze hlasování, protože nesplnily některé z pravidel rozpočtu. Participativní rozpočet mají i další jihomoravská města, například Brno, Znojmo, Hodonín či nedaleké Boskovice.