Komunitní centrum vzniklo loni s pomocí evropských dotací přestavbou kulturního domu ze sedmdesátých let 20. století. „V únoru jsme udělali hlavní sál, kde jsme pak museli kvůli akustice upravit stropy,“ sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN branišovický starosta Marek Sovka (TOP 09).

Ve druhé etapě úprav se podle Sovky upravila kancelář sociální pracovnice. „Pokud se lidé dostanou do situace, se kterou si nevědí rady, tak to je to pravé místo, kam se můžou obrátit. Sociální pracovnice pomůže lidem s vyřizováním věcí na úřadech, s nezbytným nákupem nebo jim poradí, na koho se obrátit a jak svízelnou situaci řešit,“ uvedl Sovka.

U vchodu do komunitního centra probíhají podle něj práce na bezbariérové rampě a další práce, na které získali dotace ze zemědělského fondu ve výši 800 tisíc. „Maminky s kočárky, vozíčkáři a senioři tak budou mít snadnější přístup do objektu. Uvnitř centra se pracuje na úpravách chodby a bezbariérového záchodu,“ upřesnil starosta v obecním videozpravodaji.

Lidem se společenský objekt, který by chtěla obec slavnostně otevřít v červnu, líbí. „To je pecka! Už se těším na hody, které jsem slíbila, že si k vám přijedu užít. Krásná práce!“ uvedla na sociální síti jedna z uživatelek. „Paráda, už tam chybí jen Alexandrovci nebo aspoň Jožka Černý,“ napsal k fotkám na obecním facebooku Eda Janeček Frbul.

Rekonstrukcí podle starosty prošla i márnice na branišovickém hřbitově. „Má nové zateplení, novou střechu, jsou opravená okna a dveře. Opravený je také kříž na fasádě a v dalších měsících se soustředíme na doladění okolí márnice,“ doplnil Sovka.

Ten musel také v březnu řešit překotné vládní opatření o povinnosti nosit respirátory. „Opatření začala platit ze dne na den a mnozí lidé z Branišovic neměli možnost si je sehnat u lékaře nebo v obchodě. Podařilo se nám sehnat velké množství respirátorů, aby každý člověk dostal dva a mohl si díky nim opatřit další kusy,“ uvedl Marek Sovka.

Podle něj si v době lockdownu lidé zaslouží mít doma rychlejší internetové připojení, proto v obci pokračuje pokládání nových optických kabelů. „Teď je kabel položený na ulici od hasičky ke kapličce a bude pokračovat od hasičky směrem k nové zástavbě na Olbramovice,“ upřesnil starosta v obecním videozpravodaji.