O tom, jak více ochránit přírodu, a tím pádem i lidské zdraví, budou dnes v Brně diskutovat ministři a ministryně životního prostředí devíti evropských zemí společně se zástupci Evropské agentury životního prostředí. Základní témata jsou tři, a to světelné znečištění, chemické znečištění vod a cirkulární ekonomika a využívání recyklátů, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). V Brně bude hostit kolegy ze Slovenska, Maďarska, Polska, Bulharska, Rumunska, Slovinska, Rakouska a Německa.

V tématu světelného znečištění je Česko podle Hladíka lídrem a průkopníkem a dokonce již zavedlo normu, která tento druh znečištění s nepříznivými vlivy na zdraví člověka i mnohých živočichů reguluje. „Snažíme se prosazovat regulaci i v EU. Dostávají se k nám například svítidla z Číny, která nemají limit maximální intenzity a svítí intenzivně bíle,“ řekl Hladík.

Druhým tématem je chemické znečištění, které se týká například obsahu léčiv ve vodě a vodních tocích

Ministři budou také jednat o tom, jak by se mohly využívat recykláty a kolik bych jich mohly například obsahovat primární plastové výrobky, aby ubývalo odpadů. Setkání má mít konkrétní výstupy, které Hladík se svými kolegy přestaví po jednání.