Nové zastupitelstvo si v sobotu vybrali lidé v městské části Brno-Jehnice, kde od loňských celostátních komunálních voleb počet zastupitelů kvůli odstoupením klesl pod zákonných pět. V doplňovacích volbách zvítězila kandidátka Společně v Jehnicích, která získala 35,2 procenta hlasů. Volební účast činila 62,6 procenta. Vyplývá to z informací na volebním webu Českého statistického úřadu.

Vybírali ze sedmi kandidátek

V městské části Jehnice si voliči vybírali ze sedmi kandidátek, přes 19 procent získalo Sdružení nezávislých kandidátů PRO JEHNICE č. 2, mírně pod 16 procent KDU-ČSL, přes 13 procent hlasů Sdružení nezávislých kandidátů PRO JEHNICE č. 1. Přes devět procent hlasů získalo uskupení Klidné Jehnice, zbylé dvě kandidátky nepřekročily pětiprocentní hranici. Starosta Stanislav Dráb, jenž loni kandidoval z 2. místa za Společně v Jehnicích, letos vedl kandidátku Stability pro Jehnice, která získala mírně přes tři procenta hlasů.

Do zastupitelstva chtělo 52 lidí

V Jehnicích žije okolo 1100 obyvatel, do sedmičlenného zastupitelstva se hlásilo 52 lidí. „Po minulých komunálních volbách nově vytvořené vedení městské části pravděpodobně podcenilo samotný výkon moci, takže se rychle rozpadlo celé zastupitelstvo. K tomu se zřejmě přidala vyšší polarizace a výsledkem je sedm kandidátních listin, které se uchází o přízeň voličů. Vzhledem k počtu listin bych očekával vyšší volební účast,“ uvedl už dříve brněnský politolog Michal Pink.

Bývalý starosta je znovu v zastupitelstvu

Radnici městské části od roku 1990 až do roku 2022 vedl nestraník Václav Šicha. Osmasedmdesátiletý starosta se do zastupitelstva dostal i nyní na kandidátce SNK pro Jehnice č. 1, když získal 118 hlasů. Komunální volby loni na podzim vyhrála kandidátka nazvaná Společně v Jehnicích vedená Robertem Charvátem, která získala tři ze sedmi mandátů v zastupitelstvu. Další čtyři strany získaly po jednom mandátu. Koalici se čtyřmi mandáty vytvořila uskupení Společně v Jehnicích a Klidné Jehnice.

Spory vypukly už loni po volbách

Spory mezi zastupiteli vypukly už po volbách, kdy se starostou stal Dráb, ač nebyl lídrem vítězné kandidátky a nezískal ani nejvíce preferenčních hlasů. Na konci března na zastupitelské mandáty rezignovali oba další zastupitelé za Společně v Jehnicích a v červnu rezignoval i místostarosta Vít Krinčev (Klidné Jehnice). Počet zastupitelů klesl na čtyři, podle zákona je minimální počet pět.