Předpokládá se, že ročně poradnu a ambulanci využije asi 800 pacientů, u mobilního hospice se očekává kolem 300 pacientů ročně. Cílem paliativní péče není léčit, ale tišit bolest, mírnit tělesné a duševní utrpení a zachovávat důstojnost pacienta. Právě díky tomu, pak pacient žije spokojeněji a déle, než pokud by využíval pouze možnosti, které mu nabízí klasická nemocniční péče.

„Paliativní péče zmírňuje bolest a také tělesné a duševní strádání. My se nesoustředíme na vyléčení, ale na kvalitu posledních dní a měsíců života. Snažíme se podpořit jak pacienta, tak i jeho příbuzné,“ řekla vedoucí lékařka Centra paliativní péče Brno Regina Slámová.

Centrum bude provozovat Sdružení zdravotnických zařízení II Brno, což je příspěvková organizace Brna a bude v prostorách Polikliniky Zahradníkova. „Vzhledem k věkovému složení obyvatel města Brna a předpokládanému výraznému nárůstu počtu osob ve vyšších věkových skupinách je třeba počítat s rostoucí potřebou zdravotní, sociální a paliativní péče,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková (ODS) a upozornila, že například Česká společnost paliativní medicíny doporučuje, aby byla pro 100.000 obyvatel zřízena jedna ambulance paliativní medicíny a nejméně jedno zařízení mobilní specializované péče. „Tato kapacita není v Brně dostatečná. Chceme proto na sebe vzít část zodpovědnosti v této oblasti veřejného zdravotnictví, která byla dosud poskytována téměř výlučně poskytovateli charakteru neziskových a církevních organizací,“ dodala primátorka.

Velkým propagátorem paliativní péče v Brně je dlouhou dobu primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle něj je důležité, aby měl každý Brňák šanci důstojně dožít doma nebo v náhradním sociálním prostředí. „V Brně umírá každoročně asi 4000 osob. Z toho u poloviny z nich je smrt očekávatelná, lidé jsou na sklonku života a je důležité jejich bolest tišit. Pro tyto lidi je centrum zřizované,“ uvedl Hladík.

Služba poradny startuje svou činnost dnes, ambulance od začátku dubna a mobilní domácí hospic začne nejspíše fungovat od začátku května. „Centru již bylo uděleno oprávnění k poskytování zdravotních služeb podle zákona o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování. A v současné době intenzivně jednáme s Jihomoravským krajem ve věci výběrového řízení a následného uzavření smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Předpokládáme nasmlouvání zdravotní péče se zdravotními pojišťovnami ještě v prvním pololetí,“ upřesnila ředitelka Sdružení zdravotnických zařízení II Brno Kamila Krausová.

Onkologická a chronická onemocnění dnes vévodí Evropě. S chronickými nemocemi se potýká více než 80 % lidí starších 65 let a jsou zodpovědné za 86 % všech úmrtí, onkologická onemocnění jsou každoročně nově diagnostikována u téměř 4 milionů lidí. Paliativní péče je nezbytná součást odpovědi na otázku, jak do budoucna tyto nemoci mírnit.