V Brně se otevře vozovna Medlánky, pojedou historická vozidla

  • Foto

    bmhd.cz

 Lidé, kteří si rádi připomínají historii městské dopravy, se mohou v sobotu v Brně těšit na tradiční Dny dopravní nostalgie. Specialitou bude letos k 60. výročí den otevřených dveří ve vozovně Medlánky a v tamějších ústředních dílnách. Ve vozovně jsou jak tramvaje, tak autobusy. Většina linek historických vozidel, která budou vyjíždět z centra města, bude mířit právě sem, uvedla v tiskové zprávě mluvčí dopravního podniku Barbora Doležalová.

Lidé se mohou těšit na historická vozidla všech tří brněnských trakcí, tedy tramvaje, trolejbusy a autobusy. Půjde o vozidla Technického muzea v Brně i o vozy, které si v minulých letech renovoval dopravní podnik. Od 10:00 do 12:00 budou k vidění na náměstí Svobody, trolejbusy v Brandlově ulici. Od 12:00 budou až do 19:00 jezdit na zvláštních linkách.

Medlánecká vozovna bude otevřená pro veřejnost do 18:00. "Každých 30 minut se mohou lidé těšit na komentované prohlídky. Přístupná budou i jednotlivá pracoviště pro údržbu, opravy a také například mycí linka. Příchozí čeká i ukázka nakolejování vozidel nebo okružní jízdy přes smyčku Technologický park Pivní tramvají. Nebudou chybět ani oblíbené dětské trenažery," řekla Doležalová.

Tramvajové linky pojedou do Medlánek z náměstí Svobody přes Veveří a Purkyňovu, autobusy oklikou přes Úvoz, Mendlovo náměstí, Pisárky, Veslařskou, Vozovnu Komín, Přívrat a Skácelovu, zpět pojedou kratší trasou přes Královo Pole a Žabovřesky. Trolejbusy pojedou z Brandlovy ulice okružní linkou přes Žabovřesky, Komín, Jundrov, Pisárky a Úvoz, do Medlánek totiž trolejbusy nemohou.

V neděli se pak Dny dopravní nostalgie konají pod záštitou společnosti Kordis JMK. Propojí parní vlaky a MHD. Třikrát za den vyjede vlak z Brna do Kuřimi, odkud se budou cestující dostávat zpět autobusem k zoologické zahradě, trolejbusem k výstavišti a tramvají na náměstí Svobody.