Držitelé ročních předplatních jízdenek na brněnskou MHD ztratí od 1. ledna příštího roku benefit v podobě bezplatné přepravy jízdního kola. Pokud je budou chtít převážet, budou muset zaplatit jednorázovou jízdenku, jakou by zaplatili za sebe v případě, že by neměli předplatní jízdenku. Novinářům to řekl generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek. Důvodem je snaha o regulaci počtu cyklistů a také přibývání problémů mezi rodiči s kočárky a cyklisty v některých částech města.

Počet stížností rostl

„Je pravda, že počet stížností poslední dobou vzrůstal. Převoz kola tedy nezakazujeme, ale regulujeme,“ řekl Havránek. V polovině letošního roku už dopravní podnik ale zakázal cestování s elektrokoly a elektrokoloběžkami. „Zrálo to v nás delší dobu. Když si někdo chce vézt kolo, ať si za něj zaplatí. Primárně vozíme kočárky a handicapované cestující,“ uvedl Havránek.

Kolo mohou vozit jen na vyhrazeném místě

Kolo mohou lidé ve vozidlech MHD vozit tehdy, když je na plošině k tomu určené místo. Podle přepravních podmínek mají vždy přednost rodiče s kočárky a lidé na vozíku. Cestujících s koly přibylo především od té doby, co se rozšířila dovážka jídel do kanceláří a domů. Řada kurýrů jezdí na kole a mnozí se část cesty raději vezli MHD.

Jak je to s koly v Praze

Ostatní města přistupují k přepravě cyklistů různě, ale žádné z největších měst přepravu kol plošně nezakazuje. Například v Praze nesmí kola vůbec do autobusů, v metru je možné kolo přepravovat pouze na plošinách u prvních a posledních dveří vozu. V tramvajích je přeprava zdarma, ale pouze na vyjmenovaných úsecích ve směru z centra na okraj Prahy.

V Ostravě a dalších městech si lidé za bicykl připlatí

V Ostravě je kolo možné vozit, když je ve voze místo a za 45 minut cestující zaplatí 12 korun. Podobna praxe platí v Liberci, převoz je povolen, musí se za něj zaplatit. V Plzni se smí kolo vozit v MHD jen o víkendech a svátcích, držitelé předplatní jízdenky to mají zdarma, ostatní okolo 25 korun. S předplatní jízdenkou mohou přepravovat kolo zdarma cestující ve Zlíně, ostatní platí jako za zavazadlo.