Přibývá služeb, díky kterým se zraněná či nemocná zvířata dočkají rychlejší pomoci. K dříve založené koňské záchrance přibydou na jižní Moravě nové sanitky pro domácí mazlíčky s centrálním dispečinkem. Systém, který doplňují ještě mobilní aplikace, provozovatelé představili na veletrhu AnimalTech a Národní výstavě hospodářských zvířat v Brně.

Aplikaci Zvíře+ rozšíří non-stop dispečink

Zvíře+ je aplikace s řadou funkcí a informací pro majitele domácích zvířat. Obsahuje návody první pomoci, kontakty i zobrazení aktuální polohy podle GPS souřadnic. Na jižní Moravě ji nyní v testovacím režimu rozšíří non-stop dispečink, kde mohou chovatelé konzultovat stav svého psa, kočky i jiných domácích mazlíčků.

V hlavní roli veterináři

„Bude obsluhován veterinárními techniky nebo veterináři. Pokud by dispečer naznal, že se jedná o život ohrožující stav zvířete, vyjíždí jedna z našich sanitek a odváží pacienta na nasmlouvané pracoviště k dalšímu vyšetření,“ řekla manažerka projektu Soňa Karaivanova. Na jižní Moravě jsou tři spádová veterinární pracoviště.

Dvě zvířecí sanitky jsou plně vybavené přístroji

Momentálně má služba k dispozici tři vozidla, dvě jsou plně vybavená přístroji. „Je tam generátor kyslíku, infuzní pumpa, jsme schopni pacienta stabilizovat už během přejezdu,“ uvedla Zlata Hošková, jedna ze spolupracujících veterinářek. Zvířecí záchranka podle ní funguje podobně jako ta lidská – možnosti v terénu jsou omezené, hlavní je pacienta stabilizovat a odvézt do zařízení s plným vybavením.

Převezou velkého psa i ovci

Sanitky jsou osobní vozy v úpravě kombi. Bez problémů převezou i velkého psa. Dovnitř se však v nouzi vešel i malý oslík nebo ovce. Díky spolupráci s integrovaným záchranným systémem může sanitka teoreticky vyjet i k dopravní nehodě, při které se zraní psí nebo kočičí pasažér.

Chtějí službu rozšířit i do dalších regionů

„Máme kvalitní technické prostředky a hustou síť spolupracujících organizací. Odbornou pomoc jsme schopni poskytnout jak domácím mazlíčkům, tak volně žijícím živočichům v přírodě,“ řekla Karaivanova. Do budoucna se počítá s rozšiřováním služby i do dalších krajů.