Meteorologové zaznamenali za první tři červnové týdny na stanici v Brně-Žabovřeskách extrémní srážkové úhrny, které už dosáhly více než dvojnásobku dosud nejvyššího úhrnu. Stanice, která je umístěná v sídle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), naměřila zatím 216 milimetrů. Dosavadní rekord je z roku 2002, kdy to bylo 101 milimetrů, uvedl na síti X vedoucí oddělení kvality ovzduší na brněnské pobočce ČHMÚ Jáchym Brzezina.

Zaznamenali pět dnů se srážkami nad 10 milimetrů

Stanice funguje od roku 1980. Další rekord, který letos zaznamenala, je počet dnů se srážkami nad deset milimetrů, kterých bylo pět. V porovnání s dalšími automatickými stanicemi na území Česka je ta žabovřeská těsně druhá za Ropicí na Frýdecko-Místecku, a to i v porovnání s horskými stanicemi, které jsou obvykle výrazně deštivější než Brno. Brzezina uvedl, že na řadě míst republiky jsou červnové úhrny nadprůměrné a nadprůměrná bilance je někde i v porovnání celého období od začátku roku.

Červnový úhrn vyšponovaly silné bouřky a deště

Nynější červnový úhrn na žabovřeské stanici je daný především silnými bouřkami s intenzivními dešti. Podle meteorologů nelze obvykle určit příčiny, proč v daném období prší nejvíce na konkrétním místě, a jde o souhru náhod. Jen při večerní bouřce minulý pátek zaznamenala stanice úhrn 85 milimetrů. Jelikož téměř všechna voda spadla na zem za jedinou hodinu, vytopila řadu sklepů a způsobila další problémy v ulicích města i přilehlých domech. Déšť byl tak intenzivní, že dvakrát mezi 20:00 a 21:00 dosáhl desetiminutový úhrn alespoň 20 milimetrů.

Začátkem června spadlo 37 milimetrů

Mezi další letošní nejdeštivější červnové dny na stanici patří 3. červen s úhrnem 37 milimetrů, kdy byl extrémně postižený následky intenzivního deště především sousední Jundrov. V sobotu 15. června napršelo v Žabovřeskách 34 milimetrů, a i tento déšť způsobil v ulicích města komplikace.