Různé životní cesty mladých lidí se protnou v Brně na adrese Křenová 57. Do sdílených bytů se nastěhují studenti vysokých škol a mladí dospělí, kteří opouštějí dětské domovy. Budoucí spolubydlící už mají za sebou týdenní seznamovací pobyt, od začátku prázdnin jim je k dispozici osm bytů. V každém bude žít jeden vysokoškolák a jeden člověk přicházející z dětského domova.

Zdevastovaný činžovní dům opravila za 48 milionů korun městská část Brno-střed. Pronajala jej EkoInkubátoru, což je zapsaný ústav, jehož správní radu tvoří představitelé tří kateder Masarykovy univerzity. Právě v akademickém prostředí se zrodila myšlenka projektu nazvaného Symbios.

Cílem projektu je pomoct lidem, kteří do dospělosti vstupují se sociálním handicapem, bez rodinného zázemí. Vrstevníci studující vysoké školy jim mohou v lecčems poradit. Vysokoškoláci zase zjistí, že životní cesta může vypadat úplně jinak než ta jejich.

"Líbí se mi představa, že bydlím v domě, kde každého znám, můžeme spolu něco podnikat. Zároveň mě zajímá možnost narušit svou sociální bublinu," uvedla Magdalena Matýsková, studentka psychologie a jedna z nových nájemnic.

Z dětského domova přichází třeba Michal Čapek. Dokončil vzdělání, což znamená nutnost najít si bydlení a vykročit do života. "Zalíbil se mi nápad spolubydlení i ta cena. Vznikne komunita, kde se můžeme vzájemně doplňovat, něco se navzájem naučit," řekl Čapek.

V bytech kategorie 2+1 budou jejich obyvatelé platit snížené nájemné na úrovni ceny kolejí. V případě potřeby jim budou k dispozici dvě mentorky, sociální pracovník magistrátu a mladý dospělý, který už má přechod z dětského domova úspěšně za sebou. V plánu jsou také různé workshopy, kurzy a dílny.

"Ze zkušeností plyne, že mladí dospělí často potřebují kurzy finanční gramotnosti, kurzy orientace na trhu práce nebo komunikačních dovedností," uvedl Bohuslav Binka, vedoucí Katedry environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. V domě v Křenové ulici vznikne postupně také občanský klub a možná i kavárna.