V brněnské opeře chystají pro děti výpravného Ferdu Mravence

  • Foto

    ND Brno

Dětské představení Ferda Mravenec bude první novinkou operního souboru Národního divadla Brno po vynucené koronavirové odmlce. Dílo Evžena Zámečníka přiblíží dětským divákům operu jako žánr a pobaví je známými příběhy z knih Ondřeje Sekory. Premiéra výpravné inscenace bude 22. srpna v Janáčkově divadle.

Publikum se kromě sympatického Ferdy může těšit také na okouzlující Berušku, Brouka Pytlíka, pojízdný hlemýždí domek a spoustu různých druhů hmyzu.

"Děti se dozvědí, co je to vlastně opera a čím je zvláštní. Mladším dětem budeme vyprávět malé příběhy, které možná znají z knížek Ondřeje Sekory. A prozradím, že chystáme několik vtípků i pro ty starší, stejně jako pro jejich rodiče," uvedla režisérka Magdalena Švecová.

Dětská opera Ferda Mravenec měla světovou premiéru v roce 1977 v Brně, tehdy měla úspěch a během dvou let nasbírala 90 repríz. Později k ní Zámečník (1939 až 2018) napsal pokračování Brouk Pytlík pro pražské Národní divadlo.

Podle dirigenta Jakuba Kleckera je hudební vyjadřování Zámečníka úzce spjato s dějem. "Pan skladatel nejdřív představí, co to vlastně opera je, kdo všechno se na přípravě opery podílí. Potom se rozehrává samotný příběh," uvedl Klecker. Kromě klasických nástrojů lze zaslechnout také třeba elektrickou kytaru, foukací harmoniku, řehtačku a píšťalku.

V úloze Ferdy Mravence alternují Tomáš Kořínek a Peter Račko, jako Beruška účinkují Tereza Kyzlinková nebo Andrea Široká. Roli Brouka Pytlíka studují Roman Hoza a Igor Loškár. Na inscenaci spolupracuje Dětský sbor Brno.

Zdroj: 
čtk