Sběrné středisko se tak do Židenic vrací po sedmi a půl letech. „Plochou přibližně tisíc metrů čtverečních se řadí k těm větším. Obsahuje 15 kontejnerů na tříděný, velkoobjemový i nebezpečný odpad a umožňuje také sběr staré elektroniky, bioodpadu a nepotřebných pneumatik,“ upřesnil náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Stavba sběrného střediska na Lazaretní stála necelých deset milionů korun, přičemž 85 procent nákladů pokryla dotace Fondu soudržnosti operačního programu Životní prostředí.

„Jsem moc rád, že se po takové době podařilo vrátit do naší městské části sběrný dvůr. Dlouhodobě jsme o tuto službu občanům usilovali, ale obnova původního střediska, které v lednu 2014 vyhořelo, již nebyla možná. Nová lokalita svojí výměrou i vybavením vysoce převyšuje bývalé středisko za Židovským hřbitovem,“ uvedl židenický starosta Aleš Mrázek (ANO).

Podle předsedy představenstva společnosti SAKO Brno Filipa Ledera se podařilo uzavřít smlouvu se společností zajišťující zpětný odběr pneumatik, takže Lazaretní se přidá k těm sběrným místům, kde lze zdarma odevzdávat vysloužilé gumy.

„O tom, že Brňané sběrná střediska odpadů využívají, nejlépe vypovídají čísla. Loni na ně odvezli více než 22 tisíc tun odpadu, což znamená, že každý občan vytřídil a dovezl v průměru 600 kilogramů odpadu. Sběrná střediska nejenže zvyšují komfort obyvatel při likvidaci komunálního odpadu, ale jsou také účinnou prevencí vzniku černých skládek,“ vypočítal zpravodajskému portálu BRŇAN Filip Leder.

Sběrné středisko odpadu Lazaretní je v Brně již osmatřicáté v pořadí. „Brňané tak mají nejkomfortnější dostupnost ukládání vytříděných odpadů. Na každých 10 tisíc obyvatel máme jedno odpadové středisko. Hustou sítí dvorů poskytujeme občanům nízkou docházkovou vzdálenost, která je pro správné třídění odpadu velmi důležitá,“ doplnil Hladík.

Některá sběrná střediska jsou od sebe vzdálena do jednoho kilometru, takže se na ně dá dojít i pěšky. „V Brně jsme pyšní na vysokou úroveň využívání komunálních odpadů a v tomto trendu budeme pokračovat. Nyní máme rozpracované další projekty pro ekologické zpracování odpadů,“ dodal Hladík.

Výstavba sběrného střediska odpadu Lazaretní začala loni v září. „Během stavebních prací jsme při sanaci podloží odvezli přes 2500 tun zeminy a sutě. Nového materiálu jsme navezli téměř 4 100 tun,“ informoval vedoucí stavby společnosti SWIETELSKY František Seják.