Čebínští chtějí na stavbu získat dotaci, která by pokryla polovinu nákladů. Podařilo se jim dostat mezi první desítku žadatelů z celé České republiky a mají tak velkou šanci získat potřebné finance na stavbu.

Spolu s výstavbou školy plánují i vybudování moderních odborných učeben a školní kuchyně. Ta bude připravovat stravu i pro první stupeň základní školy, místní mateřskou školu a čebínské seniory. Výběrové řízení plánují zastupitelé zahájit v první polovině roku 2023 a vlastní stavbu na podzim. První žáci by tak do nových školních lavic mohli usednout 1. září 2025.

„V Čebíně se nachází pouze I. stupeň základní školy. Na základě smlouvy o školském obvodu měly možnost čebínské děti docházet na II. stupeň do sousedního Drásova. Ten však smlouvu z kapacitních důvodů vypověděl a vedení obce se k tomuto problému muselo postavit a rozhodnout, jakým způsobem zajistí svým dětem školní docházku,“ sdělil novinářům starosta obce Tomáš Kříž (KDU-ČSL).

Jednou možností bylo podle něj nasmlouvat školní obvod s některou jinou obcí nebo dojednat dostatečný počet míst na různých školách v okolí. „Tuto variantu jsme na zastupitelstvu zavrhli a jednohlasně schválili zahájení příprav a vybudování vlastní školy,“ uvedl starosta.

Projekt počítá s vybudováním třípodlažní budovy za přibližně 80 milionů korun. Evropské a národní dotace pokryjí zhruba polovinu.

V přízemí budou podle Kříže umístěny šatny, kuchyň s jídelnou a potřebné technické zázemí. Nová jídelna bude připravovat stravu i pro první stupeň základní školy, mateřskou školu a čebínské seniory. První a druhé patro již bude sloužit vlastní výuce. Ta se bude odehrávat ve třech kmenových třídách a čtyřech odborných učebnách. Konkrétně se bude jednat o jazykovou učebnu a učebnu informatiky, přírodovědy a robotiky.

„Učebny budou vybaveny moderními technologiemi a studijními pomůckami. Celá investice vyjde na přibližně 80 milionů korun. Zhruba polovinu by mohla obec získat dotačních prostředků Evropské unie a státního rozpočtu ČR,“ dodal starosta.

Nová škola vznikne přestavbou budovy bývalé prodejny Jednoty. Ta se nachází na návsi vedle radnice mezi mateřskou školou a prvním stupněm základní školy. Objekt obec koupila loni.