Druhá větev případu údajné korupce na radnici Brna středu, která se týká údajných úplatků na správě nemovitostí městské části, se ke Krajskému soudu v Brně zatím nedostala. Kriminalisté obvinili podezřelé letos v létě. Trestnímu stíhání čelí zástupci stavebních firem a živnostníci, ale také pracovník Úřadu městské části Brno-střed, který je spolupracujícím obviněným. Jeho výpovědi byly klíčové k tomu, aby se detektivové dostali k úplatkářům.

„Úplatky byly od sto tisíc korun do dvou milionů, celkem pak dvacet milionů korun. Ovlivněny měly být zakázky celkem za 130 milionů korun. Za úplatky měli dotyční dostat zakázku od radnice Brno-střed,“ sdělil už dřív Radek Mezlík.

Podle něj se od počátku příštího roku přistoupí k jednáním o dohodách o vině a trestu se zhruba třinácti obviněnými, kteří se k trestné činnosti doznali, což nyní umožňuje novela trestního zákoníku. „Dosud k žádné takové dohodě nedošlo. Celý proces a výslechy totiž zdržela složitá epidemiologická situace,“ uvedl pro zpravodajský web Brňan žalobce Mezlík a nevyloučil ani to, že by v některých případech mohlo být rozhodnuto i o podmíněném zastavení trestního stíhání.

Dotyčné osoby čelí zejména obvinění z trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a podplácení, za což jim hrozí až osm let vězení. Pokud se ale k úplatkům obvinění lidé přiznali a přistoupí při jednání se státním zástupcem na dohodu o vině a trestu, nemusely by se jejich případy dostat před soud, případně jim soud po dohodě může vyměřit například jen podmíněné tresty.

Hlavní větev kauzy Stoka projednává brněnský krajský soud od letošního září. V procesu čelí obžalobě jedenáct lidí a dvě firmy včetně někdejšího místostarosty Brna-středu za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě on byl podle žalobce Mezlíka hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek. Švachula však u soudu vinu popřel.

Expolitik byl jako jediný ve vazbě, z níž ho soudkyně Jaroslava Bartošová propustila po dvaceti měsících začátkem listopadu. Obžalovaný musel odevzdat cestovní pas a na nohu dostal elektronický náramek, který hlídá jeho pohyb.

Výše úplatků v kauze Stoka dosáhla podle žalobce až 47 milionů korun, šlo o 27 zakázek na Brně-středu. Trestní senát dosud vyslechl všechny obžalované, v lednu by se mělo pokračovat v dokazování výslechy svědků. „Soudy jsou nařízeny na 5. ledna a následující dva dny, bude však záležet na aktuální epidemiologické situaci, která se zhoršila a vláda právě dnes zpřísnila opatření,“ dodal Radek Mezlík.

Právě kvůli koronavirové krizi a většímu počtu obžalovaných a jejich obhájců, mezi nimiž by nebylo možné dodržet bezpečné odstupy, zrušila soudkyně prosincové termíny jednání.