Jména obou Faltýnků se objevila v policejních odposleších, proto Faltýnka juniora, který byl od roku 2014 v představenstvu městské společnosti Teplárny Brno za hnutí ANO, soud předvolal jako svědka.

„V představenstvu tepláren jsem byl rok jako místopředseda představenstva. Žádné výběrové řízení jsem nemohl ovlivnit, o zakázkách se v představenstvu hlasuje. Pak je tam ještě dozorčí rada. Když jsem tam ale tehdy nastoupil, tak se zvýšil počet oslovovaných firem o 30 procent,“ vypověděl u soudu Jiří Faltýnek.

S kolegy v představenstvu prý pátrali, proč brněnské teplárny nevyužívají dotační tituly. „Společnost pak za našeho vedení využila dotaci a ušetřila tak stovky milionů korun,“ upřesnil Faltýnek mladší s tím, že ke každé zakázce se zřizovala výběrová komise, jejímž úkolem bylo vybrat dodavatele.

Potvrdil také, že se zná s hlavním obžalovaným, bývalým místostarostou Brna-středu Jiřím Švachulou, s nímž má prý společné záliby ve víně a umění. „Znám i pana Liškutina a Talabaniho a také pana Trunečku,“ vyjmenoval Jiří Faltýnek další obžalované v korupční kauze Stoka.

V ní čelí obžalobě z účasti na zločinecké skupině a úplatkářství jedenáct lidí a dvě stavební firmy. Podle žaloby měli na úplatcích při zadávání veřejných stavebních zakázek na Brně-středu způsobit škodu za 47 milionů korun. Faltýnek mladší však u soudu odmítl, že by měl on sám nějakou veřejnou zakázku ovlivnit. „Setkal jsem se však s tím, že se někteří lidé zaštiťovali mým jménem nebo jménem mého otce a snažili se něčeho dosáhnout,“ dodal.

Ze Samana El-Talabaniho, se kterým se setkal u Švachuly v galerii, však prý neměl dobrý pocit. „Tvrdil, že se zajímá o hnutí ANO a že zajišťuje bezpečnost,“ vypověděl Jiří Faltýnek.

Za nebezpečného člověka s kontakty do podsvětí pak označil Talabaniho svědek Petr Jež, který pracoval 18 let u policie na útvaru vyšetřování organizovaného zločinu a nyní vlastní bezpečnostní agenturu. Obžalovaný Ivan Trunečka si tehdy najal jako detektiva, protože ho někdo začal vydírat.

„Sdělil mi, že se s Talabanim potkal, že šel do restaurace se známým, kde byl Talabani. Ten odkryl bundu, kde měl pistoli a nabízel mu ochranu. Pan Trunečka z toho byl překvapený a zmatený, když už mu na prvním setkání ukázal zbraň a začal z něj mít strach,“ vypověděl svědek.

Proces bude pokračovat v září, kdy budou vyslechnuti poslední svědci a pak budou následovat závěrečné řeči.