V lyžařském areálu v Němčičkách začnou pokládat umělý povrch

Lyžařské areály v Jihomoravském kraji se chystají na zimní sezonu. V areálu v Němčičkách na Břeclavsku začnou o víkendu pokládat umělý povrch.V Olešnici na Blanensku mají novou servisní budovu i technologie pro servis v řádech milionů korun.

  • Foto

    ilu, skiareály

Sjezdovka v Němčičkách je přes zimu pokrytá umělým povrchem, který umožňuje lyžování i za nepříznivých sněhových podmínek. Pokládat ji začnou tento víkend. "Plánujeme brigády po několik dalších víkendů, běžně se jich účastní několik desítek dobrovolníků. Děti a mládež si tak přivydělávají na permanentky," řekl za tamní areál Jaroslav Stávek.

Areál s lyžařským vlekem je nejníže položeným ve střední Evropě. Jeho dolní část je v nadmořské výšce 180 metrů nad mořem a nejvyšší bod sjezdovky leží ve výšce 240 metrů nad mořem. V provozu jsou dvě sjezdovky. V areálu podle Stávka ale žádné investiční akce nepřichystali, tělovýchovná jednota, která jej provozuje, je letos směřovala do tamního koupaliště.

V lyžařském areálu Olešnici na Blanensku letos investovali především do nové budovy pro servis lyží a do technologie na servisování. Investice je v řádu milionů korun. "Budeme mít zbrusu nové mašiny, se kterými budeme moct servisovat lyže na špičkové úrovni," uvedl za areál Jiří Kotlán. Majitel areálu také podle něj investoval do vzhledu střediska, aby více vypadalo jako středisko například v Alpách, a přibylo i 15 až 20 parkovacích míst. V areálu také modernizují zasněžování, předělávala se také tamní hospůdka. Areál nabízí sjezdovku o délce 500 metrů se stometrovým převýšením. K dispozici jsou dva vleky, dětský koutek a vlek, součástí je také snowboard park.

V areálu v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku mají lyžaři k dispozici dva vleky, jeden přes půl kilometru dlouhý, druhý stometrový. Letošní nejvýraznější změnou je nová půjčovna lyží a její dovybavení, řekl za provozovatele Josef Kšica. Už předloni u areálu vybudovali parkoviště a investovali do zasněžovací techniky, to vše si vyžádalo asi 1,5 milionu korun.

Na lyžařskou sezonu se připravují také ve Filipově údolí na Hodonínsku. Podle Lubomíra Žáka z areálu se letos soustředí na opravy například potrubí či elektřiny. Provedli ale i některé terénní úpravy. Lyžuje se na zhruba pětisetmetrové sjezdovce, děti mohou využít kratší, asi osmdesátimetrovou.