Ve vodní nádrži Letovice u Křetína na Blanensku přetrvává zvýšený chlorofyl, výskyt sinic a snížená průhlednost. U některých vnímavých jedinců se po koupání mohou objevit zdravotní problémy. V Brněnské přehradě jihomoravští hygienici vodu stejně jako minulý týden hodnotí jako vhodnou ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi, vyplývá z informací na jejich webu.

Krajská hygienická stanice sleduje v kraji 22 nejnavštěvovanějších přírodních koupališť

Stav vody následně rozdělují do pěti kategorií od vhodné po nebezpečnou. Třetí stupeň, značící zhoršenou jakost vody s rizikem zdravotních potíží u vnímavých lidí, dosud uvedli jen v Letovicích.

Ve vodní nádrži Palava na Blanensku a na všech pěti koupalištích Brněnské přehrady, kterými jsou Rokle, Rakovec, Osada, Kozí horka a Sokolské koupaliště, platí druhý stupeň

Hygienici uvádějí, že voda je tam vhodná ke koupání, ale má zhoršené smyslově postižitelné vlastnosti. Vznik zdravotních potíží považují za málo pravděpodobný, ale přesto doporučují následné osprchování.

Bez problémů jsou například biotopy v Oslavanech na Brněnsku nebo Bohuslavicích na Hodonínsku

Voda vhodná ke koupání je také na Vranovské přehradě na Znojemsku nebo v přírodním koupališti Luleč na Vyškovsku. Lidé najdou informace o stavu vody na informačních cedulích.

U kvality vody hraje podle hygieniků roli počasí

Vlivem vedra se mohou množit sinice, ale také může být sucho, čímž se sníží průtok vody. Může se tak stát, že se kvalita vody v přírodním koupališti natolik zhorší, že hygienici koupání zakážou.

Na jižní Moravě se v posledních dnech ochladilo a místy pršelo. Meteorologové předpokládají podobné počasí i o víkendu. V sobotu očekávají nejvyšší denní teploty 20 stupňů Celsia, na většině území kraje lze čekat déšť nebo přeháňky, ojediněle i vydatné srážky. V neděli dosáhnou nejvyšší denní teploty 23 stupňů Celsia, bude oblačno, ojediněle zaprší.