V noci na čtvrtek mohou přijít mrazy, ohrozí nejvíce brambory
													Foto:
ilustrační - Pixabay
Riziko jarních mrazů dosud nepominulo a podle webu AgroRisk existuje riziko poškození některých plodin v noci ze středy na čtvrtek. Teploty mohou někde klesnout k nule a mohou se objevit přízemní mrazíky. Největší riziko hrozí pěstitelům brambor, u nichž mohou přízemní mrazy silně poškodit nadzemní část rostliny. U kukuřice a některých druhů zeleniny se může vlivem nízkých teplot zastavit a zbrzdit další růst a vývoj, uvedla v tiskové zprávě bioklimatoložka Eva Svobodová z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe.
U polních plodin hrozí podle Ilji Prášila z Výzkumného ústavu rostlinné výroby riziko, které je odvislé od toho, v jakých fázích se rostliny nachází. V nižších polohách už v minulých dnech například rozkvetla řepka. Podle aktuální předpovědi hrozí největší riziko bramborám ve středních polohách, tedy na Vysočině a dále v pásu na severovýchod přes Svitavsko a Chrudimsko až do podhůří Orlických hor a Jeseníků. Červená barva svítí na webu ve značné části jižních Čech, západní části středních Čech, v západních Čechách a v části severních Čech. Střední riziko je signalizované i v dalších částech republiky, zcela bez rizika je zatím značná část Moravy.
Vyšší míru rizika poškození avizují vědci ještě pro pěstitele cukrové řepy, ovocným stromům a polním plodinám už takové riziko nehrozí.
Vývoj vegetace letos urychlila teplá zima a velmi teplá poslední březnová dekáda, v jejímž závěru přišly první poměrně silné mrazy a poškodily především brzy kvetoucí meruňky, další mrazy pak poškodily broskvoně. Ovocnáři letos hovoří jako v mnoha předchozích letech o téměř zničené úrodě meruněk.
Poměrně chladný duben vývoj vegetace zpomalil. Riziko jarních mrazů, které mohou poškodit různé druhy rostlin, trvá obvykle do poloviny května. Web AgroRisk slouží k lepšímu plánování zemědělských činností a varuje před riziky abiotickými (např. mrazy, silný vítr) a biotickými (různé druhy škůdců).
NEJČTENĚJŠÍ
Exkluzivně pro Brňana
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
													
													
													
													- Tendr na nové vlaky pro Jihomoravský kraj bude pok…
 - Zemřel kardinál Dominik Duka
 - Rektorem Mendelovy univerzity bude Klimánek, poraz…
 - Kraj plánuje milionové investice, musí si na ně al…
 - Opoziční ANO se opět pokusilo odvolat jihomoravské…
 - Policie při zásahu ve VZP zadržela 19 lidí, zásah …
 - Hokejisté Brna dovršili v prodloužení s Českými Bu…
 - Jak přežít Vánoční trhy na Svoboďáku a nez…
 - Na brněnském festivalu v roce 2026 zazní kompletní…
 - Ornitologové v ČR evidovali 34 párů orlů královský…
 
Přinášíme vám aktuální události z Brna a okolí. Přehledné zpravodajství, krimi, sport, kulturu a veřejné dění v Brně – denně pro vás vybíráme ty nejdůležitější zprávy z našeho města. Chybí vám tu něco? Napište nám.
