Poměrně vytížené místo v centru města Brna, bezprostředně sousedící s Domem umění dostane nový kabát. Podle radních tu má vzniknout bezpečná a vstřícnější zelená oáza, která lépe využije lokalitu a zároveň dojde k většímu propojení s výstavní síní. V tiskové zprávě o tom za brněnský magistrát informovala Radka Loukotová.

Radní už schválili záměr celkové obnovy části parku u Koliště, který přiléhá k funkcionalistickému Domu umění. V lednu se budou zabývat jeho financováním.

„Vydařená rekonstrukce parku na Moravském náměstí ukázala, že Brňany a Brňanky těší nová zelená veřejná prostranství doplněná o základní služby a že je hojně vyhledávají. V prstenci kolem historického centra by další takové místo mohlo už v následujících letech vzniknout kolem Domu umění. Jeho nová podoba vzešla začátkem roku z architektonicko-krajinářské soutěže a navrhl ji ateliér M2AU,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková (ODS).

„S novým rokem začneme s hledáním projektanta, který na základě idejí ze soutěže připraví studii. Pokračovat budeme projektovou dokumentací, která zpřesní mimo jiné i požadavky na finance a dobu výstavby. V tuto chvíli předpokládáme, že investice překročí 130 milionů korun s DPH. Samotné práce začnou nejdříve za tři roky,“ doplnil náměstek primátorky pro investice René Černý (ANO).

Terénní úpravy propojí okolí Domu umění nejen opticky s parkem, ale také dovolí vybudovat do něj bezbariérový vstup

„Vznikne zde i vodní prvek, mělká fontána s mlžícími tryskami, která bude alternativně fungovat jako zpevněná plocha, využívaná k pořádání kulturních akcí. Pro ty bude sloužit i nový hudební pavilon, který vybudujeme ve střední části parku. Všechny stromy v parku čeká odborné ošetření. Nové stromy se objeví na místě dnešní zahrádky Zemanovy kavárny nebo u ulice Za Divadlem, kterou rovněž opravíme i se zřetelem k cyklistické dopravě,“ uzavřel náměstek primátorky pro životní prostředí Jaroslav Suchý (KDU-ČSL).