V papouščí zoo v Bošovicích na Vyškovsku letos odchovali zatím 60 mláďat, například amazónky černotemenné či ary žlutokrké. Některé z nich už návštěvníci mohou vidět v expozicích, potvrdil zakladatel zařízení Vlastimil Škrhák. Zoo letos slaví 15. výročí založení.

Zahradu tvoří kolem 110 prostorných voliér, k vidění je kolem 350 opeřenců v téměř 60 druzích. Převážnou část tvoří jihoameričtí papoušci, ale jsou tu také papoušci z Afriky či Austrálie.

„V loňském roce se nám podařilo odchovat od 30 druhů kolem 180 mláďat. Letos máme zatím 60 odchovaných mláďat,“ uvedl Škrhák. Jde například o amazónky černotemenné, ary žlutokrké, ary malé, ary marakány či papouška senegalského.

Zoo láká například na nejmenší druhy papoušků – papoušíčky, chová jich šest druhů

„Návštěvníci mohou vidět nejmenšího papoušíčka na světě, což je papoušíček vrabčí velikosti krabičky od sirek, až po největší druh v zoo, což jsou metrové ary,“ uvedl Škrhák.

Zoo v Bošovicích, jako jediná na světě, odchovává amazoňana nádherného

Zoo leží asi 25 kilometrů od Brna. Jako zoologická zahrada dostala licenci pro činnost v roce 2008, pro veřejnost byla otevřena v létě 2011. Jejím přirozeným předchůdcem byla Farma Ara, kterou Škrhák založil v 80. letech. V loňském roce přivítala 300.000 návštěvníka.