Policejní hlídky si tam podávají dveře třeba dvakrát denně, jsou ale dny, kdy se v pivnici ve Veveří ulici uniformy neobjeví. Provozovatelé tam totiž zřídili petiční místo, kde mohou lidé podepsat petici iniciativy Chcípl PES proti vládním opatřením, která podle hospodských likvidují podnikání v gastronomii.

Fígl s petičním místem, které úřady včetně policistů prostě zavřít nemůžou, poradili majitelům Čtyř růží právníci. „Prioritou tohoto kroku není zisk, který se denně pohybuje v řádu stokorun, ale to, že chceme normálně pracovat a žít. Nechceme sedět doma na zadku,“ vysvětlil zpravodajskému webu Brňan spolumajitel podniku Ivan Zelinka.

Hospoda v suterénu má otevřeno denně od 16 do 20 hodin. Nad vchodem do průjezdu visí česká vlajka a cedule před podnikem hlásá, že pivnice je otevřená pouze odpůrcům vládních opatření. „Pro ostatní veřejnost provozovna uzavřena,“ píše se na tabuli.

Uvnitř pak vedle dezinfekce na baru leží petiční archy, do nichž postupně přibývají podpisy. V době, kdy podnik navštívil reportér webu Brňan, tam bylo asi deset lidí. „Přišla jsem podpořit kolegy, protože se mi vládní opatření nelíbí,“ uvedla žena, která chtěla zůstat v anonymitě. Dala si kávu a nechala slušné spropitné.

Další host pak přispěl stokorunou do sbírky na pořádání protivládního pochodu k domu ministra zdravotnictví Jana Blatného v Jinačovicích u Brna, který chce v sobotu odpoledne pořádat číšník ze Čtyř růží Tomáš Franzki.

„Chceme udělat pohřební průvod a dovézt k domu pana ministra symbolickou rakev, protože nás svými opatřeními zabil. Policie už mi kvůli tomu hází klacky pod nohy, protože tvrdí, že nemám zábor veřejného prostranství,“ sdělil Franzki.

Od akce se prý ale nenechá odradit. „Nejsem žádný popírač koronaviru, jak tvrdí některá média. Jen chci uspořádat řádně nahlášený smuteční průvod za lidskou důstojnost, pravdu, občanský názor, svobodu projevu, mezilidské vztahy, sociální kontakt, úctu ke druhým, důvěru ke vládě, čest a svobodu,“ tvrdí Franzki s tím, že kvůli vládním opatřením se bude muset stěhovat do jiného bytu.

Podle Zelinky už pivnice dostala od státu peníze na platy zaměstnanců. Z náhrad za ušlý zisk však od ministerstva obchodu a průmyslu neviděli ani korunu, protože o ně zatím nebylo možné požádat. „Pan ministr Havlíček neustále posouvá termíny, kdy by měl program začít fungovat. Naposledy stanovil termín 15. ledna, kdy má ale odstartovat registrace k očkování, takže čekám, že se zhroutí internet a opět z toho nic nebude,“ posteskl si Ivan Zelinka.