V pondělí můžete vyrazit na Špilberk na komentovanou přehlídku Ilji Bílka s názvem Rezonance tvaru

Tvorbu českého sklářského výtvarníka Ilji Bílka vám představí na komentované prohlídce jeho výstavy Rezonance tvaru na hradě Špilberku. Kromě autora promluví kurátor Ján Gajdušek a také profesorka Sylva Petrová.

  • Foto

    spilberk.cz

Skleněné plastiky Ilji Bílka (1948) v sobě spojují tvarové i barevné kontrasty a navozují dojem rytmického rezonování. Bílkův přístup k materiálu je v kontextu českého sklářského umění pozoruhodný. Výstava z tradičního sklářského cyklu na hradě Špilberku představuje průřez Bílkovou tvorbou, která je výsledkem formální a myšlenkové preciznosti vycházející z vizuálních a technologických možností skla jako sochařského materiálu, který se u nás rozvíjel ve specifické podobě od 50. let 20. století.

Na komentované prohlídce promluví přímo autor, sklářský výtvarník Ilja Bílek, a spolu s ním kurátor výstavy Ján Gajdušek a profesorka Sylva Petrová, kurátorka sbírky moderního a současného skla Uměleckoprůmyslového musea v Praze, specialistka na české autorské sklo po roce 1945. Půjde o mimořádnou příležitost setkat se s výraznými osobnostmi českého autorského skla. 

Fotogalerie: