Vždy sedmého ledna, na kdy Den švihlé chůze celosvětově připadá, pořádá skupina pochod Brnem. Samotnému pochodu, který prošel Brnem a přidávali se k němu další chodci, předcházela nejen rozcvička, ale i požadavek na zachování bezpečné vzdálenosti v okolí chodce. Někteří totiž opravdu švihali údy velmi vehementně. Pochod švihlou chůzí se v Brně konal už po osmé.  Adam Jandora, náměstek ministra pro levou nohu, k tomu dodává: "Máme fanoušky a podporovatele po celém světě – v USA, Austrálii, po Evropě. Také v Česku se přidává stále více měst. Třeba ve Vsetíně pochod proběhl už o víkendu, ale většina dodržuje ten daný termín 7.ledna, kdy je Světový den švihlé chůze. Takže dnes se jde třeba v Olomouci, Ostravě. Jen v Praze se nám stále nedaří najít někoho, kdo by pochod zorganizoval. Asi nejsou dostatečně švihlí."

Pochodující průvod u nezasvěcených kolemjdoucích vyvolával někdy úsměv, občas také ale nějakou peprnou poznámku. Ale průkopníci to nikdy neměli lehké, takže podobné ataky přechází bez povšimnutí. Přesto, že ministerstvo švihlé chůze má, jako všechna ministerstva, nedostatek peněz, jejich hlavním cílem je pobavit lidi. “Chtěli bychom navýšit příspěvek ze státního rozpočtu alespoň na úroveň ministerstva obrany. Situace je kritická – neproplácí ním kloubní náhrady, kolega tajemník má rozbitý kufr a pochod s ním je tedy zdraví nebezpečný, říká Jandora. "Ovšem, pokud se nám nepodaří navýšit rozpočet, alespoň, na rozdíl od ostatních úřadů, pobavíme lidi na ulicích a trochu prosvětlíme šdivost všedního dne, hlavně v takovém počasí, jako je dnes.”

V chladném lednovém odpoledni byla právě švihlá chůze, kterou někteří její aktéři mají vypilovanou k dokonalosti, možná tím pravým prostředkem pro pobavení a zahřátí. A pokud jste letošní pochod švihlé chůze nestihli, nezoufejte. V klidu potránujte a příští rok, opět 7.ledna můžete oslnit tou nejšvihlejší chůzí právě vy!