V celkové bilanci je úspěšnější Kometa, která si ve 42 případech připsala vítězství, 4x odešli soupeři smírně a ve 30 případech se radoval hradecký klub. Ve vzájemných střetnutích viděli diváci 425 branek, z toho 228 v síti brankáře Hradce, strážci brněnské svatyně lovili puk ze své branky ve 197 případech.

Historicky první soutěžní měření sil mezi Kometou a Hradcem nastalo 23.10.1980 v rámci 8. kola 1. NHL. Na ledě Hradce Králové podlehl tehdejší Stadion hostujícímu TJ Zetor Brno 3:7. Vůbec první vzájemný zápas se odehrál v průběhu sezóny 1958-1959. V přátelském střetnutí porazil úřadující mistr RH Brno celek Spartaku Hradec Králové 12:2.

V obou soutěžích, v extralize i v 1. lize, se Kometa utkala s Hradcem v sérii play-off a v obou případech bylo rozhodnuto v šesti zápasech. V sezóně 2007-2008 ve čtvrtfinále 1. ligy zvítězila Kometa na zápasy 4:2. První zápas na domácím ledě rozhodl v prodloužení střelou od modré Marián Morava. Druhý zápas v Brně vyhrál Hradec stejným poměrem jako den před tím Kometa (1:2), ale již v základní době. Třetí duel hraný v Hradci proměnila Kometa ve vítězství 3:1, ale hned v úvodu utkání přišla o brankáře Lukáše Hronka, za kterého naskočil Kamil Jarina.

Čtvrtý zápas skončil jednoznačně ve prospěch Hradce (6:1) a do Brna se jelo za stavu 2:2. Páté měření sil přineslo nejvíce branek v sérii (11), tu rozhodující vstřelil v prodloužení David Mikšan. Kometa zvítězila 6:5 a do východních Čech odjížděla s vedením v sérii 3:2. Šesté střetnutí zahájil ve velkém stylu Hradec Králové, který po první třetině vedl 2:0. Kometa však během druhé třetiny srovnala a drama v závěru rozsekl dvě minuty před koncem třetí třetiny svoji druhou brankou v zápase Radek Dlouhý. Kometa zvítězila 4:2 na zápasy a postoupila do semifinále 1. ligy.

Sestava Komety v této sérii:
Hronek (od 4.minuty třetího zápasu Jarina, čtyři minuty ve čtvrtém zápase odchytal Maláč, v posledním zápase seděl na střídačce Hubačka) – Čech, David, Morava, Mikel, Lhotský, Protivný, Houdek, Liška, Zubíček, Březina – R. Vondráček, Barus, Dlouhý – Sedlák, Lipina (Černý), Mikšan – Zelenka, Padělek, Klimt (Staněk) – Sojčík (Becker), Moskal, Staněk.

V živé paměti má drtivá většina fanoušků druhé vzájemné měření sil v play-off. V sezóně 2017-2018 se potkali letošní čtvrtfinálový soupeři v semifinále a svedli spolu šestizápasovou bitvu. Ta přinesla také jednu zajímavost. V šesti zápasech poražený celek 4x nevstřelil ani jednu branku a 2x byl střelecky úspěšný právě jedním zásahem. Sérii začala Kometa vítězstvím v Hradci 0:2, následující den však podlehla 3:0. První měření sil na ledě Komety přineslo debakl Hradce v poměru 8:0, ale ve druhém rozhodovaly až samostatné nájezdy. Vítěznou trefu si přispal až v sedmé sérii nájezdů hradecký Knotek. V dalších dvou zápasech už zvítězila Kometa (v Hradci 1:3, v šestém zápase hraném v Brně pak 2:1 díky trefě Hynka Zohorny v 18. minutě prodloužení. Cesta do finále byla tak dokořán otevřená.

Čiliak (Vejmelka) – O. Němec, Krejčík, Kováčik, Gulaši, Bartejs, Malec, Trška, (Zábranský ml.), Král – M. Erat, J. Hruška, Kvapil – Vincour, (T. Vondráček), Čermák, Dočekal – Haščák, V. Němec, Zaťovič – H. Zohorna, Nečas, Mallet – Brabenec.

V krátkosti si zrekapitulujme i letošní vzájemná střetnutí v základní části extraligy, která vyznívají příznivěji pro Hradec, který ve všech čtyřech zápasech nepoznal hořkost porážky. Kometa vydolovala ze vzájemného měření sil v letošním ročníku jeden bod za remízu po základní části zápasu hraném v rámci 33. kola.

Ovšem, to vše je nyní historie a v pondělí se v Hradci začne bojovat od nuly. Bude stejně jako loni Kometa úspěšná a vykročí tak za třetím titulem v řadě? Uvidíme, v každém případě budeme fandit a dění v play off samozřejmě budeme sledovat a na našich stránkách přineseme jak výsledky, tak zajímavosti z klubu.