Zaměstnanci a studenti Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity organizují v sobotu 1. 4. 2023 Den pro zdraví, který nabízí široké veřejnosti pohybové lekce, přednášky a vyšetření v laboratořích fakulty. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala univerzita v tiskové zprávě.

 Bohatý program zaměřený na prevenci zdraví čeká návštěvníky Fakulty sportovních studií v bohunickém kampusu 1. dubna na akci Den pro zdraví. Pro širokou veřejnost budou otevřeny 3 tělocvičny, posilovna, laboratoře a přednášková učebna.

Ústřední myšlenkou této akce je však pomoc mladé mamince, která bojuje s vážnou chorobou

Část programu je věnována pacientům s onkologickým onemocněním, na něž se fakulta specializuje i ve svých výzkumech se zaměřením na pohyb u onkopacientů. Lákadlem může být vyšetření složení těla, kde se pomocí přístroje InBody 770, který pracuje na principu bio-impedanční analýzy. Ta dokáže říci kromě hmotnosti i % tělesného tuku, vnitřní (viscerální) tuk, hmotnost kosterních svalů a srovnat naměřené hodnoty s doporučenými.

V prostorách fakulty bude k dispozici také podoskop

„Podoskop je diagnostický přístroj, který využívá polarizovaného světla k odhalení různých vad nohou, jako je podélně či příčně plochá noha, valgózní kotníky, vbočený palec a další. Diagnostika je vhodná pro všechny věkové kategorie od nejmenších chodců až po seniory,“ popsala za organizátory Pavlína Bazalová s tím, že vyšetření je snadné a nebolestivé.

Program zde najdou rovnou celé rodiny, děti, dospělí i senioři

„Tanec je aktivita vhodná pro každého. Významným benefitem tance je vědecky prokázaný účinek v prevenci proti Alzheimerovi nemoci a dalších typů demence,“ dodala další z organizátorek akce Lenka Svobodová.

Praktické rady je možno získat na přednáškách Ergonomie běžných denních aktivit anebo Vaření jako důležitá součást životního stylu. Letošní akce je prvním ročníkem a podnět k jejímu vzniku měl jasný důvod – pomoc mladé mamince. Bývalé zaměstnankyni fakulty, která bojuje se zákeřnou nemocí, a kterou univerzita a její zaměstnanci i studenti chtějí v boji podpořit a veřejnosti připomenout, jak důležitý je pravidelný pohyb a správná strava jako součást prevence.