Ve čtvrtek se o svátku svatého Václava otevře v Areálu KUKLA Oslavany pro veřejnost třetí, celoroční část zábavního parku Permonium. Permoniště, které zatím bude ve zkušebním provozu, propojuje předchozí části sezónního zábavního parku Permonium. Ten na příběhu šesti oslavanských permonů seznamuje návštěvníky s historií vzniku černého uhlí a příběhu Duhového světa a vzdělává nejmenší návštěvníky v environmentální tématice. Zpravodajskému portálu BRŇAN to sdělila manažerka projektu Alena Lubasová.

Čekají na ně dvě hodiny napětí

Permoniště je nový netradiční koncept zábavy a edukace dětí ve věku od tří do osmi let v aktivní spolupráci s dospělým doprovodem. Čekají je dvě hodiny napětí, zábavy a poučení v historické budově kompresorovny bývalého černouhelného dolu. Scénografie dvou světů, dvou různých expozic pochází z dílny scénografa Petra Hlouška.

Pohádkově tajemné podzemí Temnosvět obývá čaroděj Černoboh a jeho hlídači

„Deset částí Temnosvěta návštěvníkům přibližuje pocit života a práce v podzemí. Najdou zde Štolu, Rumpál, Důl, Tavírnu, Nástupiště, Městečko permoníků apod. O největší zábavu v podzemí se postará laserové bludiště Dýmoviště, které návštěvníkům měří čas průchodu a komunikuje s nimi při každém přerušení laserového paprsku,“ uvedla Lubasová.

Barvosvět ukazuje náš současný svět

Expozice Barvosvět symbolizuje dětem prostřednictvím sedmi panoramatických obrazů, sedmi pracovních stánků povolání a řemesel, třech typů moderních kinetickými atrakcí a různých pohybovadel náš současný lidský svět – kontrast přírody, techniky a také financí. To vše bude zahaleno do úkolů nové interaktivní hry Baby Permon, postavené na zvukových panelech. Volba hry z databáze mnoha nejrůznějších úkolů bude probíhat s podporou umělé inteligence tak, aby se nikdo při návštěvě Permoniště skutečně nenudil.

Zapojí i umělou inteligenci

Úkoly nejsou zadávány podle věku hráčů, ale podle toho, s jakým nasazením a aktivitou k této nové hře přistoupí děti i jejich dospělý doprovod. Podpora umělé inteligence vytváří neomezenou kombinaci různých úkolů. Ti, kteří zvládnou nástrahy čaroděje Černoboha i našeho současného světa, si odnesou z Permoniště unikátní odměnu – malého permonínka, vytvořenou pro Permonium s podporou nejmodernějších technologií. Proto, aby hra Baby Permon mohla být správně nastavena a načasována, bude pro veřejnost spuštěna až po ukončení zkušebního provozu, tedy od 1. listopadu.

Uvidí kreslený film s hlasem Richarda Krajča

Originální kreslený film Permínkovo vyku(k)lení vypráví hlasem Richarda Krajča o dilematu malého Permínka. Zůstane v podzemí, kterému vládnou oslavanští permoni a čaroděj Černoboh nebo se vydá do světa lidí za duhovou vílou Permínou? Je to příběh, který si dětští i dospělí návštěvníci zažijí na vlastní kůži.

Od černého zlata k zelené energii

Permoniště je provázáno také s kulturní památkou těžní věže dolu KUKLA, která je srdcem celého Permonia. V ní se připravuje otevření nové expozice Od černého zlata k zelené energii, která je pokračováním dalšího příběhu. Příběhu o jednotlivých typech energií, jejichž elektrárny se nachází na území Jihomoravského kraje. Těžní věž KUKLA se z historické černouhelné promění ve věž duchů, kteří střeží a využívají všechny typy energií.

Přejdou na celoroční provoz

„Od 4. prosince, kdy oslavíme svátek svaté Barbory – patronky horníků, přejde KUKLA jako jedna z mála industriálních kulturních památek do celoročního provozu. Nejen Permoniště, ale i kulturní památka těžní věž dolu KUKLA tak vytvoří společný zajímavý turistický cíl v sezónní i mimosezónní době. A STROJÍRNA OSLAVANY, jako realizátor projektu, učiní další krok ve svém záměru propagátora digitalizace a moderní koncepce edukace všech věkových kategorií,“ dodala Lubasová.