V Žabovřeskách mají jako první v Brně dům s označením „Bezpečná adresa“

  • Foto

    redakce (MOŠ)

Můj dům, můj hrad, ale ne vždy může být dobře zabezpečený. Čipy na vstup do domu, mříže u oken do sklepa nebo kamerový systém – to je jen drobný výčet možností, jak zvýšit zabezpečení domu. Méně časově i finančně náročné ale může být třeba pořízení bezpečnostních fólií na okna a dveře. Pro bezpečné bydlení nyní brněnští strážníci připravili nový projekt. Ten může obyvatelům přinést bezpečnější bydlení, soudržnou komunitu nájemníků, certifikát a viditelné označení domu BEZPEČNÁ ADRESA. Obyvatelé jej dostanou po splnění několika doporučení, první takový certifikát získal dům ve Vychodilově ulici v Žabovřeskách.

Radami a doporučeními chtějí strážníci přispět k tomu, aby se lidé cítili ve svých domovech v bezpečí a ochránili se před případným vloupáním. Certifikát nabízejí nájemníkům, správcům i vlastníkům bytových domů.

„Pro získání certifikátu není nutné, aby byl dům vybaven všemi zabezpečovacími systémy, ale aby ty, které v domě jsou, odpovídaly základním doporučením,“ upřesňuje strážník Luboslav Fiala. Strážníci z oddělení prevence případně zájemcům doporučí další opatření, kterými by bylo možné objekt doplnit.

„Já sice dělám předsedu sdružení vlastníků jednotek už deset let a v revizích se vyznám, ale člověk se pořád může dozvídat něco nového. Jsem rád, že teď vím, že ten dům je v pořádku. Taky jsem dostal doporučení, abychom si pořídili bezpečnostní fólie na dveře. Kdyby je někdo rozbil, tak se potom sklo nikde nerozsype, ale vznikne na něm jen pavouk,“ vyjmenovává přínosy projektu Jan Kovařík, který převzal první certifikát Bezpečná adresa pro dům na Vychodilově 6 v Žabovřeskách.

Kromě certifikátu získají obyvatelé také nálepku, která může být znakem bezpečného bydlení nejen pro ně, ale také pro nezvané hosty, kteří by se chtěli do domu vloupat. Souhrn doporučení je sepsán v publikaci „Základní doporučení pro bezpečné bydlení“, která je zdarma dostupná na webových stránkách Městské policie Brno. O tištěnou publikaci projevilo zájem zatím 13 městských částí. Žabovřesky se rozhodly nejen pro umístění brožurek na chodby radnice a do kulturního domu Rubín, ale také pro aktivní zapojení obecních domů. „Naše městská část má téměř 1500 obecních bytů. A od začátku příštího roku budeme bytový fond spravovat sami. Pokud budeme v některých domech přistupovat k rekonstrukcím, určitě se bezpečnostního manuálu rádi budeme držet,“ doplnil místostarosta Žabovřesk Filip Leder.

„Vedle projektu Bezpečná adresa pořádá městská policie i Domovnickou akademii. Jejím úkolem je vyškolit domovníky tak, aby dokázali vytvářet a udržovat bezpečné a klidné bydlení pro sebe a své sousedy. „Během 45 výukových hodin se zájemci mimo jiné dozví základy zvládání konfliktních situací nebo třeba, jak efektivně komunikovat se záchrannými složkami. Domovnickou akademii absolvovalo 74 posluchačů a další ročník se otevře příští rok v září,“ uzavřela mluvčí strážníků Tereza Kadrnožková.