V zahradě pod brněnskou katedrálou zahrají studenti Shakespeara

  • Foto

    ilustrační - Vladimír Havlíček

Do zahrady pod katedrálou na Petrově mohou Brňané zavítat na novou inscenaci Večera tříkrálového. Komedii Williama Shakespeara plnou lásky a převleků připravili studenti Divadelní fakulty JAMU pod vedením režiséra Iva Krobota. Premiéra pod širým nebem začne v pátek v 18:00. Reprízy následují 17. a 18. července, oznámil mluvčí akademie Luboš Mareček.

Podle ročníkového pedagoga a dramaturga inscenace Lukáše Riegera nabízí Večer tříkrálový mnohovrstevnaté postavy a situace umožňující výrazné stylové uchopení. Diváci tak uvidí kontrastní herecké polohy a ostré střihy. "Večer tříkrálový nabízí také vyvážené obsazení v poměru mužských a ženských hereckých úloh. Pro herce půjde o účinkování v rytmicky a dynamicky náročném jevištním tvaru," uvedl Rieger. Sám se na jevišti se svými studenty objeví v roli Orsina.

Součástí Večera tříkrálového je masopustní rej, pro který napsal Zdeněk Kluka pijácké i milostné písně na dobové motivy. Taneční choreografie Ladislavy Košíkové cituje folklórní tradice. Scénu a kostýmy navrhla Markéta Oslzlá-Sládečková. Prostá výprava vychází z alžbětinských principů: holé, mírně vyvýšené jeviště zůstává volné zejména pro herce a herečky s minimem kulis.

"Snad jenom ve dvou případech se objeví židle a opravdu jen ty nezbytné rekvizity jako třeba prsten a dopisy," doplnil Rieger. Hlavní dekorací i pozadím bude samotné prostředí zahrady, budov biskupství a brněnské katedrály. Od září se bude inscenace hrát v interiéru ve Studiu Marta.

Zdroj: 
čtk