Patnáct tisíc meruňkových knedlíků, kuchařská show porotkyně Peče celá země, Moravská mimosa nebo třeba meruňkové pivo. To je jen stručný výčet z programu židlochovického Meruňkobraní. Akce vypukne v sobotu 15. července, zpravodajský portál BRŇAN o tom za pořadatele informovala Lenka Betášová.

I když to s úrodou meruněk v letošním roce nevypadá nijak slibně, v Židlochovicích jim to plány nekříží. Na polovinu července mají v kalendáři oblíbený gastronomický svátek s oranžovou barvou, tedy Meruňkobraní.

Osmý ročník festivalu na oslavu židlochovické meruňky

„Bude se na co těšit! Kypré ovocné knedlíky plněné čerstvými meruňkami, křehké koláče, tradiční meruňkovice, soutěž jedlíků, sabráž sektů, meruňkové víno, jedlý hmyz a bohatý kulturní program s kuchařskými a cukrářskými hvězdami. A mnoho dalšího,“ popsala Betášová.

Meruňkobraní 2023 nabízí lákavý kulinární program v moderních prostorách stodoly Komunitního centra, ucelenou zónu regionálních vín, řemeslný jarmark, kreativní meruňková menu i oblíbenou soutěž v pojídání meruňkových knedlíků s přijatelnější variantou pro děti v rychlosti půlení meruněk ve třech kategoriích. „Návštěvníkům budou k ochutnávce vzorky pálenky z meruněk ze zdejších sadů, ucházející se o titul Šampion roku 2023,“ doplnila Betášová.

Organizátoři chystají patnáct tisíc meruňkových knedlíků v teplé či studené formě

„Meruňky i další ovoce z našich sadů zpracováváme různým způsobem. Novinkou pro letošní léto je zapracování meruňkového nektaru do koktejlu v kombinaci se šumivým vínem, který budeme podávat pod značkou Moravská mimosa. A bude-li krásný teplý den, pak věřte, že ta v Židlochovicích poteče proudem,“ řekli bratři Pavel a Tomáš Gálovi.

Všechny meruňky jsou místní, žádný zahraniční dovoz

„Veškeré ovoce pochází z kopce nad Židlochovicemi, říká se mu Výhon. A mimochodem, na jeho vrcholu stojí elegantní akátová rozhledna, která si určitě říká o zdolání,“ podtrhla Betášová, s tím, že více informací k samotné akci, shrnují pořadatelé ZDE.