V zóně tornáda jsou zničené i sklepy s vybavením. Je to obrovská katastrofa pro mnoho jednotlivých vinařů, řekl prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray. Jeden významný vinař zemřel, další utrpěli zranění, doplnil Nyitray bez dalších podrobností.

Informace shromažďuje postupně. Vinaři většinou také bydlí přímo v zasažené oblasti, takže mají poničené i domovy. Nyní se snaží vytvořit základní podmínky pro život, škody na vinicích a sklepech budou zjišťovat v druhé fázi.

Nejhorší škody jsou kolem Hrušek, Moravské Nové Vsi, Lužic a Mikulčic. Záběry ve vzduchu ukazují zdevastovanou sklepní uličku v Mikulčicích, kde měli zázemí profesionálové i drobní vinaři, často starší, kteří budou těžko hledat sílu a prostředky na obnovu sklepů a výsadbu nových keřů.

Nyitray má informace o zničené technice, traktorech, autech, technologii sklepů. Doufá, že se podaří zprostředkovat nějakou státní pomoc, svaz uvažuje také o sbírkách pro individuální vinaře.

Vinice v zóně tornáda podle Nyitraye prakticky přestaly existovat, vypadají jako po zásahu bomby. Obnova vinohradu je přitom nákladná investice. Nejdřív se musí vyklučit zbytky keřů, zorat, pohnojit a upravit půda. V následujícím roce lze provést sadbu, první úroda přichází za tři čtyři roky. "Náklady jsou asi milion korun na hektar, což je ale cena před současným zdražením materiálu, sloupků či drátů," popsal Nyitray.

Podle Svazu vinařů je čtvrteční řádění živlů tvrdou ranou nejen pro vinaře jako podnikatele, ale také pro tradice a folklor jižní Moravy, ke kterému patří i výroba vína v rodinách, pro vlastní spotřebu. Třeba v Mikulčicích se tradice předávala z generace na generaci. Navázat bude nyní těžké, míní Nyitray.