Zajímavý experiment se rozjíždí v centru Brna. Místní podnikatelé s neziskovou organizací a za podpory radnice Brno-střed proměňují Vachovu ulici, která po celé léto zůstane bez aut a bude patřit výhradně pěším. Akci nazvanou WINDOW POP organizuje designérka Veronika Rút z neziskové organizace Naše kultivovaná města. Ta se dlouhodobě věnuje zlepšování veřejného prostoru v tuzemsku. Do iniciativy se zapojili místní podnikatelé, kteří společně investovali do posezení, zeleně a kulturního programu, sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN mluvčí radnice Michal Šťastný.

Prostor jako zóna bezpečí pro hry dětí

Organizátoři vše konzultovali s místními obchodníky i obyvateli a podle jejich požadavků projekt upravovali. „Doufám, že se nám podaří vytvořit živou, pohodovou a bezpečnou ulici pro všechny. Intervence se zaměřuje na rodiny s dětmi. Chceme ukázat prostor jako zónu bezpečí, v níž si můžou hrát děti. Každý zapojený podnik navíc nabízí odlišný sortiment, který hodně zohledňuje trend nealkoholických nápojů,“ řekla Veronika Rút. Ta na projektu spolupracovala i s architektkou Janicou Šipulovou z architektonického studia Consequence forma architects s.r.o. To navrhlo mobiliář pro děti.

Radnice dodala mobiliář

Do příprav akce se zapojila i centrální brněnská městská část, která s organizátory spolupracuje a jejich snahu podporuje. Do ulice například instalovala mobiliář z majetku městské části nebo pomáhala s koordinací či technickým zabezpečením projektu.

Chtějí vytvořit atraktivní a funkční městský prostor

Spolupráce s podnikateli a provozovateli restaurací je podle starosty Brna-středu Vojtěcha Mencla (ODS) klíčem k vytvoření atraktivního a funkčního městského prostoru. „Důraz klademe na kvalitní restaurační zahrádky, pohodlný mobiliář, dostatek zeleně a bezpečné pěší zóny. Tato spolupráce nám ve Vachově ulici umožní vytvoření příjemného prostředí, které bude sloužit potřebám obyvatel a přispěje k dalšímu oživení centra města,“ uvedl Mencl.

Poznatky poslouží jako podklad pro další úpravy ulic a náměstí

Projekt čerpá ze zásad a poznatků takzvaného taktického urbanismu, který vznikl v zahraničí. Vychází z toho, že za pomoci drobných intervencí se změní užívání veřejného prostoru a následně se vyhodnotí ohlasy veřejnosti. „Nashromážděné poznatky, které zajistí studenti z Masarykovy univerzity v Brně, poslouží v budoucnu radnici jako podklad pro další úpravy ulic a náměstí v centru města,“ dodal Michal Šťastný.