Nejstarší vinařská soutěž, které se říká Wimbledon mezi výstavami, se loni nemohla odehrát kvůli pandemii koronaviru. Letos kromě ochutnávek těch nejlepších vín bude na 54. ročníku akce znít hudba různých žánrů.

A zájemci si můžou při skleničce jiskřivého moku vychutnat isobotnípřednášku známého sexuologa Radima Uzla na téma Víno a sex, která proběhne v Zámeckém divadle. Místo tradičního pokusu o překonání rekordu v hromadném přípitku pak návštěvníci Valtických vinných trhů podpoří charitativní projekt Vinaři jsou srdcaři.

Super komise složenáz nejlepších degustátorů z Moravy a Čech hodnotila a vybrala ta nejlepší vína, která se do soutěže přihlásila. Svoje vzorky přihlásili vinaři nejen z Moravy, ale i z Rakouska, Slovenska, Itálie, Německa, USA, Argentiny nebo Nového Zélandu.

Ocenění šampiónabílých vín si letos odnesl Ryzlink Vlašský VOC Pálava 2019 z Vinařství Volařík, šampiónem červených vín je Rulandské modré výběr z hroznů 2018 z Habánských sklepů a nejlepší zahraniční víno je Chardonnay výběr z hroznů 2019 Vinarstvo Golguz.

„I přes složitost doby se moc těšíme na všechny návštěvníky Valtic a také na ty, kteří si chtějí s námi a s nejlepšími víny užít na zámku tu neopakovatelnou atmosféru,“ sdělil organizátor Valtických vinných trhů David Šťastný. „Ukažme, že jsme se nezapomněli bavit, aletaké myslet na druhé.Koupí takzvané vinné růže mohou lidé podpořit Dětské kardiocentrum v Motole. To zakládal světově známý kardiolog a propagátor mírné konzumace vína Milan Šamánek, a právě na jeho počest vinaři Národní den vína a zdraví vyhlásili,“ doplnil David Šťastný. Jedním z prvních, kteří se rozhodli projekt Vinaři jsou srdcaři podpořit, je známý kardiolog Jan Pirk. „Mým velkým vzorem a později i přítelem byl profesor Milan Šamánek, který dokázal vybudovat první dětské kardiocentrum na světě a byl velkým milovníkem vína. I díky jemu jsem pochopil, co znamená víno v našem životě a jaký je jeho význam pro zdraví. A to byl hlavní důvod, proč i já jsem se stal vyznavačem dobrého vína. A když Milan zemřel, stal jsem se dědicem jeho poselství,“ uvedl Jan Pirk.

 Každý návštěvník si pro vpuštění na Valtické vinné trhy musí koupit skleničku za 150 korun. Areál zámku je rozdělený na sektory a pořadatelé upozorňují, že na akci, která začíná dnes ve 14 a zítra v 10 hodin, se dá platit jen v hotov ČR.