Ve Chvaleticích našel bagrista leteckou nevybuchlou pumu

  • Foto

    PČR

Od konce druhé světové války uplynulo už více než sedm desítek let a stále i po tak dlouhé době nacházíme nebezpečnou munici. Další takový případ se stal včera v obci Chvalatice při provádění výkopových prací. „V rámci budování kanalizace zde bagrista v devět hodin ráno objevil leteckou pumu. Byla asi padesát centimetrů dlouhá a o průměru zhruba patnáct centimetrů. Po jeho oznámení na linku 158 jsme tam ihned vyslali nejbližší hlídku a také pyrotechnika,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Policejní specialista po prohlídce vykopaného předmětu rozhodl, že likvidaci letecké pumy z druhé světové války provede na nejbližším možném místě. Bomba byla totiž značně zkorodovaná, ale stále funkční. Proto vybral v dostatečné vzdálenosti od obce bezpečné místo k řízenému odpalu.

„Krátce před polednem policisté zastavili dopravu na přilehlých silnicích, projíždějící řidiči tak museli pár minut počkat. Pro zajištění bezpečnosti byly z okruhu naleziště evakuovány dvě desítky osob. Celé opatření proběhlo bez závad. Nikdo nebyl zraněn a ani žádná škoda na majetku nevznikla,“ uzavřela Drahokoupilová.