Vedení Brna zvažuje kvůli úsporám převod Národního divadla Brno na stát

  • Foto

    redakce (archiv)

Vedení Brna se kvůli klesajícím příjmům městského rozpočtu vrací k myšlence převodu Národního divadla Brno (ND Brno) na stát. Pro takový krok by bylo zapotřebí změnit zákon, primátorka dnes na videokonferenci jednala s jihomoravskými krajskými zastupiteli o jejich podpoře takové změny.

"Hovoří se o tom delší dobu. Toto téma jsme otevřeli v souvislosti s aktuální situací, kdy předpokládáme výrazný propad daňových příjmů města a hledáme, kde snížit jeho výdaje. Pouze provozní náklady Národního divadla Brno jsou 600 milionů korun ročně," uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Plán na převod divadla do správy státu vychází z toho, že ND Brno má svým působením přesah na celou Moravu. Ostatně stejný krok zvažuje i Ostrava, i její divadlo slouží divákům z okolních krajů. Obě divadla by tak měla mít stejný status jako pražské Národní divadlo, které je centrem pro diváky z Čech. Obě města nyní projednávají jednotný postup při jednání se státem.

"Tuto myšlenku jsem probírala se všemi ministry kultury, se kterými jsem se ve funkci primátorky dosud setkala, bohužel zatím nebyla z jejich strany kladně akceptována," dodala Vaňková.

K přechodu pod správu státu se podle ní staví kladně i ředitel ND Brno Martin Glaser. "Chceme o tom jednat i se zástupci kulturní obce v Brně a ideálně i celorepublikově a máme za to, že by tento, podle nás logický návrh, mohl být podpořen. Pro brněnskou kulturu by to samozřejmě přineslo větší možnosti financování," dodala Vaňková.

Zdroj: 
čtk