Na platy má jít letos o 140 milionů korun více než loni, zhruba o 3500 korun měsíčně na hlavu více, návrhy však zatím mluvčí Dopravního podniku Barbora Lukšová specifikovat nechtěla.

Naposledy se vedení s odboráři sešlo 14. prosince, kde padla právě nabídka dát o 140 milionů více. S tím se odboráři nechtěli spokojit, proto dopravní podnik připravil úpravy návrhu ve variantách. Počítají s přesuny různých platových složek. "Znovu se strany sejdou 16. ledna a věříme, že k dohodě již dojde," řekla Lukšová. Odboráři si nyní musí návrhy prostudovat. Naposledy požadovali přidat 4500 korun měsíčně, což ředitel podniku Miloš Havránek označil za požadavek mimo ekonomickou realitu.

Průměrný plat řidiče v Brně je po započítání bonusů a přesčasů přes 30.500 korun, bez nich je to zhruba 26.000 korun. Z 2700 zaměstnanců je zhruba 1300 řidičů, přičemž jich do ideálního stavu zhruba 100 chybí.

Současná kolektivní smlouva platila do konce roku, ale je v ní klauzule, že může platit až do konce dubna. Odboráři na podzim vyhrožovali vyhlášením stávkové pohotovosti, nakonec k ní nesáhli.