Venkovní prostory hradů Buchlov a Pernštejn otevřou v sobotu

  • Foto

    ilustrační (pixabay)

Venkovní prostory hradů Buchlov na Uherskohradišťsku a Pernštejn v okrese Brno-venkov budou moci lidé v nové sezoně poprvé navštívit v sobotu. Už ode dneška jsou přístupné exteriéry hradu Bouzov na Olomoucku. Státní památky běžně zahajují sezonu v dubnu, kvůli protiepidemickým opatřením však letos musely její začátek odložit.

Hrad Buchlov bude mít od soboty otevřeno o víkendech. Za 30 korun si budou moci zájemci prohlédnout jeho první a druhé nádvoří. Obdobné to bude od soboty také na čtyřech hradních nádvořích Pernštejna, vstupné tam stanovili památkáři na 50 korun.

Ode dneška je za poplatek 30 korun zpřístupněno první nádvoří hradu Bouzov. Další možností pro návštěvníky je prohlídka nazvaná Hradním příkopem za 60 korun, která nabízí netradiční pohled na hrad. "Prohlídka vede téměř po celém obvodu hradu a absolvovat ji mohou i pejsci na vodítku s doprovodem. Otevřeno je od pondělí do neděle," uvedla mluvčí kroměřížského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Dagmar Šnajdarová..

O víkendech budou otevřeny i další památky ve správě kroměřížského pracoviště NPÚ. Na hradě Bítově na Znojemsku lidé uvidí exteriéry novogotické kaple, nádvoří a hradní zahrady barona Jiřího Haase s podrobnostmi o historii rodu Haasů. "Hradní pověsti jsou představeny na výstavních panelech," uvedla mluvčí. Prohlédnout si podle ní půjde i výběhy a voliéry s exotickým ptactvem a dalšími zvířaty. Vstupné je 50 korun.

Exteriéry budou od soboty přístupné též na hradě Veveří nad Brněnskou přehradou, kde zájemce provede areálem nová mobilní aplikace. Vstupné činí 30 korun. Otevře se i brána na zřícenině Nového Hrádku u Lukova na Znojemsku, za vstup tam lidé zaplatí stokorunu. Zámek Valtice na Břeclavsku nabídne od 8. května prohlídku Bylinkové zahrady a Kolonády na Rajsně. Také tam bude otevřeno o víkendech, vstupné je 60 a 30 korun.

Od 12. dubna je denně otevřený zámecký park v Buchlovicích na Uherskohradišťsku, od úterý do neděle zámecký areál v Hradci nad Moravicí na Opavsku, denně Květná zahrada v Kroměříži a o víkendech zámecká zahrada v Lysicích na Blanensku. Od pátku do pondělí mohou lidé zavítat i do zahrady vily Stiassni v Brně. Návštěvy všech míst jsou zpoplatněny.

Zdroj: 
čtk