"My bychom měli za běžných podmínek otevřeno už od února, takže je všechno nachystané, uklizeno je několikrát po sobě a pokračují práce průběžné, které bychom museli dělat i v průběhu sezony, jako je údržba parku nebo mytí oken," konstatovala kastelánka zámku v Lednici Ivana Holásková.

Na novou sezonu jsou připravení také na zámku v Miloticích na Hodonínsku. "Po Velikonocích otevřeme alespoň zahradnictví, ale raději bychom už otvírali zámek," poznamenal tamější kastelán Evžen Boček.

Na zámku v Lysicich na Blanensku využívají odloženého začátku sezony k přípravě novinek na prohlídkových trasách. "Podařilo se nám uvolnit prostory druhého patra zámku, které doposud sloužily jako depozitáře a teď bude možné je představit v původní podobě. Jedná se o hraběcí kancelář, kterou využíval hrabě Albrecht Dubský ke správě panství, dále koupelnu z přelomu 20. a 30. let 20. století a nakonec překrásnou šatnu s na míru vyrobeným nábytkem," uvedla kastelánka Martina Rudolfová. Na hlavní návštěvnické trase se navíc připravuje nová podoba orientálního salonku, kde budou k vidění repliky dobových orientálních tapet. Místnost bude nově zařízena jako budoár hraběnky Marie, sestry cestovatele Ervína Dubského. Pro hraběnku Marii správa zámku upravuje i ložnici, momentálně mají restaurátoři v práci nebesa nad postel.

Správa hradu Bítov na Znojemsku zase využívá času bez návštěvníků k pracím, které by nebylo možné uskutečnit za provozu. "Máme překopané nádvoří, bylo potřeba vytrhat thuje, které tam nepatří, stěhujeme také depozitáře. Pracuje se také v zahradě a hradní minizoo, kde postupně obnovujeme další výběhy a voliéry," konstatoval kastelán Jan Binder.

Památky musely předčasně zavřít už loni na podzim kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru. Uskutečnit se nemohl ani adventní program. O termínu, kdy je bude možné otevřít, se zatím nemluví.