Komorní výstava s názvem Vietnam včera a dnes přibližuje život země, s níž máme překvapivě mnoho společného a jejíž občané tvoří již třetí generaci výraznou součást naší společnosti.

Návštěvníci výstavy můžou srovnat život ve Vietnamu v rozpětí více než sta let na historických stereodiapozitivech v kontrastu s velkoformátovými fotografiemi současného Vietnamu zachyceného očima fotografky Zuzany Konvalinkové.

Padesát skleněných kolorovaných stereodiapozitivů Vietnamu z přelomu 19. a 20. století, kdy byla tato země součástí Francouzské Indočíny, si mají zájemci možnost prohlédnout v prostoru expozice Panorama TMB ve skupinovém prohlížecím přístroji.

„Stereosnímky, převážně z produkce francouzského ateliéru Lévy & Fils, dokumentují vzhled tehdejších vietnamských měst i venkovských oblastí, typické kroje některých národnostních skupin, podobu tradičních oslav a svátků, ale i přítomnost evropských kolonizátorů,“ upřesňuje autorka výstavy Naděžda Urbánková.

Historické stereodiapozitivy vytvářející při prohlížení dojem trojrozměrného obrazu jsou součástí sbírkového fondu Technického muzea v Brně.

V přilehlé Malé galerii tvoří protiváhu historickým stereosnímkům padesát velkoformátových fotografií mladé brněnské fotografky Zuzany Konvalinkové z roku 2019.

„Kromě poeticky zasněných záběrů krajiny uvidí návštěvníci na soudobých snímcích i obrovský pokrok, kterého vietnamská společnost dosáhla navzdory mnoha letům válečných strastí během boje za národní suverenitu a jednotný vietnamský stát,“ dodala Urbánková.

Součástí výstavy je rovněž infopoint se základními informacemi o vietnamské historii a tradicích. Na jeho obsahu se podíleli odbornými konzultacemi Michal Schwarz z Masarykovy univerzity v Brně, Julie Lien Vrbková z brněnského magistrátu a Truong Cong Su, předseda Svazu Vietnamců v Brně a na jižní Moravě a místopředseda Svazu Vietnamců v České republice.